Reklama

Systemy Nośne

Chiny zaliczyły kluczowy test przed załogową misją na Księżyc

Chang Zheng 5B - obecnie najpotężniejszy system nośny w arsenale Chin
Chang Zheng 5B - obecnie najpotężniejszy system nośny w arsenale Chin
Autor. CASC/spacechina.com

Inżynierowie w Chinach przeprowadzili udany test silników do rakiety Chang Zheng 10, która zostanie wykorzystana w przyszłej misji lądowania tajkonautów na Księżycu. Zgodnie z harmonogramem, lot na Srebrny Glob powinien odbyć się przed 2030 r.

Globalny wyścig kosmiczny obejmuje również międzynarodową rywalizację o załogowe lądowanie na Księżycu. Głównymi rywalami pozostają Stany Zjednoczone oraz Chiny, które w ostatnim czasie przeprowadziły ważny test silników do rakiety Chang Zheng 10 (Długi Marsz 10) - kluczowego elementu misji na Srebrny Glob.

Próba polegała na jednoczesnym uruchomieniu trzech silników YF-100K, które znajdą się w pierwszym stopniu systemu nośnego. Zgodnie z informacjami podanymi przez China Academy of Launch Vehicle Technology (CALT), jednostki „uruchomiły się normalnie, działały stabilnie i wyłączyły się zgodnie z harmonogramem”. Wyemitowany ciąg był równy 382 ton.

Reklama

YF-100K są określane jako najmocniejsze silniki rakietowe, którymi dysponują chińscy inżynierowie. Jednostki są ulepszoną wersją YF-100, które z kolei znajdują się w obecnie najpotężniejszym chińskim systemie nośnym - Chang Zheng 5 (Długi Marsz 5).

YF-100K wykorzystują mieszankę paliwową kerozyny oraz ciekłego tlenu, a ich projekt zakłada zdolność pojedynczego wygenerowania ciągu o wartości około 130 ton. Warto dodać, że pod koniec kwietnia br. Chińczycy testowo uruchomili cztery silniki YF-100K, o łącznym ciągu 500 ton. Również w tym przypadku próba została okrzyknięta sukcesem.

Chiny ujawniły plan załogowej misji na Księżyc

Państwo Środka planuje zrealizować misję lądowania tajkonautów na Księżycu przed 2030 r., a szczególnie zanim dokonają tego Stany Zjednoczone. Obecny plan zakłada wysłanie dwóch rakiet nośnych Chang Zheng 10, które wyniosą oddzielnie statek kosmiczny Mengzhou z trzyosobową załogą oraz lądownik Lanyue.

Pojazdy wejdą na orbitę księżycową, gdzie nastąpi dokowanie technologii. Następnie dwójka tajkonautów z kapsuły przejdą do lądownika, który uda się na powierzchnię Srebrnego Globu na około 6 godzin, aby następnie powrócić do statku kosmicznego. Warto zauważyć, że pozytywne zakończenie misji sprawi, że Państwo Środka stanie się drugim państwem w historii, którego obywatele postawili stopę na powierzchni Srebrnego Globu.

Reklama

System nośny Chang Zheng 10 to trzystopniowa rakieta nośna mierząca 92,5 m oraz średnicy około 5 m. Pierwszy stopień będzie obejmować 7 silników YF-100K, podobnie jak dwa boostery dołączone do tego segmentu. W drugim stopniu znajdzie się para YF-100M - przystosowanych do działania w próżni. Trzeci stopień będzie napędzany trzema YF-75E, które wykorzystują już mieszankę ciekłego wodoru i ciekłego tlenu. Docelowo rakieta będzie w stanie wynieść w stronę Księżyca 27 ton ładunku.

Reklama
Reklama

Komentarze