Reklama

Systemy Nośne

Debiut rakiety Ariane 6 oficjalnie przełożony

Autor. ESA

Trwają przygotowania do debiutu nowej europejskiej rakiety rodziny Ariane. Z najnowszych informacji wynika niestety, że mimo wcześniejszych zapewnień nie odbędzie się on w obecnym roku. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) potwierdziła, że pierwszy start systemu nośnego Ariane 6 może odbyć się najwcześniej w 2024 r.

Reklama

8 sierpnia br. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i dyrektor generalny francuskiej firmy Arianespace potwierdzili, że inauguracyjny lot nowej rakiety nośnej Ariane 6 przesunie się na 2024 rok. Wynika z tego, że Europa zostanie pozbawiona niezależnych zdolności do wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną o kolejne miesiące, nie mając dostępnego systemu nośnego do zastąpienia Ariane 5, która kilka tygodni temu wykonała swój ostatni lot. Dodatkowo obecny stan przygotowań nie jest zadowalający, więc niewykluczone, że opóźnienie przedłuży się o kolejny rok.

Reklama

Początkowe plany zakładały, że rakieta Ariane 6 rozpocznie swoją służbę jeszcze w 2020 r., natomiast doznała szeregu opóźnień, spowodowanych kwestiami technicznymi, COVID-19 i zmianami konstrukcyjnymi. Motywem do opracowania rakiety nowej generacji była rywalizacja z rynkami zachodnimi, głównie w Stanach Zjednoczonych. W tym względzie szczególnie wymienia się system Falcon 9 od SpaceX, który obecnie wykonuje kilka nawet kilka startów w ciągu tygodnia. Co ciekawe, ESA zakładała przeznaczyć 2,4 mld EUR na rozwój Ariane 6, natomiast według danych z listopada 2022 r. koszt wzrósł do około 4 mld EUR.

Czytaj też

Jak wspomniano, dokładny termin kiedy Ariane 6 poleci po raz pierwszy, wciąż nie został określony, natomiast na 4 wrześnie br. zaplanowano konferencję z grupą zadaniową pracująca przy rakiecie, która w szczegółach poinformuje o aktualnym stanie przygotowań i dalszych decyzjach. Na ten moment możemy tylko prześledzić harmonogram określający kolejne etapy testów Ariane 6, który został opisany w mediach społecznościowych przez dyrektora generalnego firmy Arianespace.

Reklama

Przypomnijmy, że produkcję seryjną systemów nośnych Ariane 6 rozpoczęto w maju 2019 roku. Rakiety powstają głównie na terenie Francji i Niemiec, a w jego tworzenie zaangażowane są przedsiębiorstwa z 13 europejskich państw. Trzystopniowy system ważący 900 t i mierzący 60 m będzie zdolny do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską (LEO) do 21 650 kg (wariant z 4 boosterami) lub 10 350 kg (z 2 boosterami) ładunku użytecznego.

Czytaj też

W kwietniu br. na łamach naszego portalu informowaliśmy o pomyśle Komisji Europejskiej (KE) dotyczącym zwrócenia się z propozycją umowy do amerykańskich firm komercyjnych z sektora kosmicznego. Dokument miałby na celu zakontraktowanie operatora systemów nośnych, które stanowiłyby alternatywę dla wciąż niedopracowanej w pełni rakiety Ariane 6, oraz byłyby w stanie wynieść na orbitę nowe satelity Europejskiego Systemu Nawigacji Satelitarnej Galileo.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!