Reklama

Systemy Nośne

Departament Obrony USA inwestuje miliony w rozwój nowej rakiety

rakiety, kosmos, Rocket 4, Astra, wojsko, Departament Obrony USA, Stany Zjednoczone
Prototyp Rocket 4 od amerykańskiej firmy Astra
Autor. Astra

Defense Innovation Unit podległe Departamentowi Obrony USA przydzieliło wielomilionowy kontrakt firmie Astra na rozwój rakiety nośnej, która mogłaby startować z terytoriów Stanów Zjednoczonych, Australii lub innych.

Oficjalna informacja pojawiła się na stronie amerykańskiej firmy Astra 23 października br. Kontrakt o wartości 44 mln USD zakłada dalszy rozwój projektu systemu nośnego Rocket 4 wraz z sytemami naziemnymi oraz zapleczem przemysłowym.

Rocket 4 posłuży do wykonywania misji orbitalnych oraz suborbitalnych nie tylko z terytorium Stanów Zjednoczonych, ale również innych lokalizacji, tj. Australia. Portal branżowy Spacenews.com twierdzi, powołując się na oficjalne informacje ze strony Astra, że 44 mln USD to łączna wartość kontraktu, natomiast fundusze będą wypłacane etapowo.

Reklama

Na ten moment Astra otrzymała kwotę 2 mln USD stanowiących pierwszą oraz częściowo drugą fazę programu. Wraz z rozwojem projektu Rocket 4 oraz osiągnięciem kamieni milowych wypłacane będą kolejne transze. Oprócz wsparcia rządowego Astra zamierza zberać fundusze poprzez pozyskanie nowych klientów oraz rundy finansowania.

Jak Feniks z popiołów

Chris Kemp, założyciel i dyrektor generalny Astry, skomentował, że kontrakt jest nagrodą za wytrwałość, którą cechuje się firma. To szczególnie istotne, zwłaszcza w kontekście problemów finansowych, z którymi zespół musiał się zmierzyć w ostatnich latach.

Firma w swojej historii przeprowadziła łącznie 7 startów, z których tylko 2 zakończono sukcesem, wykorzystując system nośny Rocket 3. W 2021 r. Astra była obecna na giełdzie, ale wówczas stan finansów był dramatyczny - bliski bankructwa. Właściciele zdecydowali wówczas na przekształcenie spółki w firmę prywatną.

Reklama

Astra pokłada nadzieję w Rocket 4, której jak zauważa Spacenews.com, cena dla klienta rządowego będzie wynosić około 10 mln USD za start oraz 5-6 mln USD dla klientów komercyjnych. Ostatecznie będzie to zależeć od wielu czynników w trakcie rozwoju projektu.

Docelowo dwustopniowa Rocket 4 ma mierzyć 18,9 m wysokości, 1,8 m średnicy przy masie startowej blisko 30 t. W rakiecie znajdą się łącznie 3 silniki - 2x Chiron (produkcji Astra) w dolnym stopniu oraz 1x Hadley Vacuum w górnym stopniu (produkcji Ursa Major). Każdy z nich będzie zasilany mieszanką paliwową RP-1 oraz ciekły tlen. Całość pozwoli wynieść na niską orbitę okołoziemską do 600 kg ładunku. Oczekuje się, że debiut nastąpi w końcówce 2025 r.

Źródło: Spacenews.com / Space.com / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama