Reklama

Systemy Nośne

Europa triumfuje. Udany debiut rakiety Ariane 6 [AKTUALIZACJA]

Start europejskiej rakiety Ariane 6.
Start europejskiej rakiety Ariane 6.
Autor. ESA

Rakieta nośna Ariane 6 zadebiutowała z kosmodromu w Gujanie Francuskiej. System jest niezbędny dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, której zdolności do wynoszenia dużych ładunków pozostawały w ostatnim czasie bardzo ograniczone. W debiucie ważną rolę odegrała polska spółka Scanway.

We wtorek, 9 lipca o godzinie 21 czasu polskiego z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej wystrzelony został europejski system nośny Ariane 6 (w konfiguracji z 2 boosterami bocznymi) opracowana przez ArianeGroup w ramach projektu zainicjowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

O mój Boże! To się dzieje naprawdę!” - krzyknęli komentatorzy transmisji live realizowanej przez ESA. Około 2 minuty po starcie nastąpiło udane odłączenie boosterów rakiety, aby następnie odrzucić owiewkę aerodynamiczną. Po niecałych 8 minutach miała miejsce separacja stopni. Dolny stopień wpadł do Oceanu Atlantyckiego, a górny kontynuował misję, wykorzystując pojedynczy silnik Vinci, który z kolei wpadł do Oceanu Atlantyckiego.

Dla Europy rakieta Ariane 6 stanowi bilet powrotny na rynek systemów nośnych. Przez długi czas możliwości Starego Kontynentu w zakresie wynoszenia dużych ładunków użytecznych w przestrzeń kosmiczną pozostawały dość ograniczone. Za przyczyny można uznać czynniki polityczne oraz techniczne.

Reklama

Decyzję o budowie nowej rakiety podjęto w 2014 roku, m.in. dla zapewnienia Europie niezależności w dostępie do przestrzeni kosmicznej. Ariane 6 ma zastąpić swoją poprzedniczkę – Ariane 5, która swój ostatni lot odbyła w lipcu 2023 r. Przestrzeń ładunkową systemu zaprojektowano w ten sposób, aby rakieta była wysoce uniwersalna pod względem ciężaru i rozmiaru wynoszonych ładunków.

System ważący 900 t i mierzący 60 m będzie zdolny do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską (LEO) do 21 650 kg (wariant z 4 boosterami) lub 10 350 kg (z 2 boosterami) ładunku użytecznego. Podczas debiutu Ariane 6 zostanie wyniesionych ponad 10 eksperymentów i ładunków, w tym również od NASA. Warto zauważyć, że w trakcie tej misji będziemy mieć polski akcent, gdyż zaangażowana w lot jest wrocławska spółka kosmiczna Scanway.

Reklama

Polska spółka ramach projektu YPSat dostarczy dwukamerowy zestaw optyczny. Zadaniem aparatury będzie monitorowanie procesu rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu oraz rejestrowanie przebiegu wyrzucania ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi. Scanway dostarczy w ten sposób kluczowych danych do analizy przebiegu inauguracyjnego lotu najnowszej europejskiej rakiety nośnej.

AKTUALIZACJA

Pod koniec misji miała miejsce anomalia w drugim stopniu rakiety Ariane 6, która sprawiła, że lot nie mógł zakończyć się tak, jak planowała Europejska Agencja Kosmiczna. Problemem był Auxiliary Propulsion Unit (APU), który został uruchomiony, ale po kilku sekundach odnotowano jego wyłączenie, co było spowodowane kwestiami bezpieczeństwa.

APU odpowiada m. in. za zwiększenie ciśnienia w zbiornikach paliwa w stanie nieważkości, generowanie dodatkowego ciągu na żądanie lub pomoc w deorbitacji górnego stopnia.

Z uwagi na wyłączeniu APU nie doszło m. in. do podwyższenia orbity, a tym samym do planowanej deorbitacji górnego stopnia. Warto zauważyć, że tego typu anomalia nie skazuje debiutu na porażkę, gdyż wydarzyła się w końcowej fazie lotu. Pozostałem sekwencje misji od startu przebiegły pomyślnie.

Reklama
Reklama

Komentarze