Reklama

Systemy Nośne

Europejska rakieta widziana nad Polską

Europejska rakieta Ariane 6 podczas debiutanckiego lotu.
Europejska rakieta Ariane 6 podczas debiutanckiego lotu.
Autor. ESA

Europejska rakieta Ariane 6 to bilet powrotny dla Europejczyków na globalny rynek rakiet nośnych. Z drugiej strony to również niezbędne narzędzie dla rozwoju sektora kosmicznego Starego Kontynentu. Swój debiut zaliczyła we wtorek, 9 lipca br., a zjawisko to było również widoczne na polskim niebie.

We wtorek, 9 lipca o godzinie 21 czasu polskiego z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej wystrzelony został europejski system nośny Ariane 6 (w konfiguracji z 2 boosterami bocznymi) opracowana przez ArianeGroup w ramach projektu zainicjowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Przez pewien czas, lot można było obserwować z terytorium Polski - dokładniej pracę silników oraz gazy wylotowe.

Lot rakiety Ariane 6 widoczny z Polski.
Lot rakiety Ariane 6 widoczny z Polski.
Autor. Space24.pl
Lot Ariane 6 widziany z terytorium Polski.
Lot Ariane 6 widziany z terytorium Polski.
Autor. Space24.pl

Przez większość lotu start przebiegał pomyślnie, natomiast pewne problemy nastąpiły w końcowej fazie lotu. Anomalia sprawiła, że lot nie mógł zakończyć się tak, jak planowała Europejska Agencja Kosmiczna. Problemem był Auxiliary Propulsion Unit (APU), który został uruchomiony, ale po kilku sekundach odnotowano jego wyłączenie, co było spowodowane kwestiami bezpieczeństwa.

W wyniku tego nie doszło m. in. do podwyższenia orbity, a tym samym do planowanej deorbitacji górnego stopnia. Pomimo problemów technicznych, debiut można uznać za udany, gdyż anomalia wydarzyła się dopiero w końcowej fazie misji.

Reklama

Nie przeszkodziło to w wypuszczeniu CubesSatów z pokładu rakiety. Anomalia za to przysłużyła się nam, bo mogliśmy zobaczyć spektakularny przelot Ariane 6 nad Polską, co było dla mnie dość niezwykłym momentem.” - powiedział w wywiadzie dla naszej redakcji Mikołaj Podgórski, COO polskiej spółki Scanway, której technologia odegrała ważną rolę w debiucie Ariane 6.

Polska spółka ramach projektu YPSat dostarczyła dwukamerowy zestaw optyczny. Zadaniem aparatury było monitorowanie procesu rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu oraz rejestrowanie przebiegu wyrzucania ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi. Scanway dostarczył w ten sposób kluczowych danych do analizy przebiegu inauguracyjnego lotu najnowszej europejskiej rakiety nośnej.

Reklama
Reklama

Komentarze