Reklama

Systemy Nośne

Falcon 9 z certyfikatem do wynoszenia najważniejszych ładunków dla NASA

Fot. SpaceX
Fot. SpaceX

Dnia 8 listopada br. amerykańskie przedsiębiorstwo SpaceX poinformowało, że produkowana przez nich dwustopniowa rakieta nośna Falcon 9 uzyskała certyfikat LSP (Launch Services Program) trzeciej kategorii. Oznacza to, że od tego momentu będzie mogła ona wynosić w kosmos najdroższe i jednocześnie najważniejsze ładunki NASA.

Falcon 9 to rodzina dwustopniowych rakiet zaprojektowana i tworzona przez Space Exploration Technologies, firmę założoną i prowadzoną przez Elona Muska. Podstawą jest 9 jednakowych silników Merlin, dzięki którym Falcon zdolny jest umieścić nawet 22.800 kg na niskiej orbicie okołoziemskiej i do 8.300 kg na geostacjonarnej orbicie transferowej (GTO). Od 2009 roku, gdy SpaceX wygrało przetarg w ramach programu komercyjnych lotów towarowych na ISS, rakieta służy między innymi do wynoszenia statku Dragon w ramach misji zaopatrujących Międzynarodową Stację Kosmiczną, a w przyszłości ma również umożliwić transport astronautów. Pierwszy test załogowej wersji kapsuły ma mieć miejsce na początku przyszłego roku.

Zgodnie z ostatnio wydanym oświadczeniem działający w ramach NASA Launch Services Program (LSP) przyznał rakiecie Falcon 9 certyfikat do lotów 3. Kategorii. Dzięki temu będzie ona mogła być wykorzystywana do realizacji najdroższych i najbardziej wymagających misji amerykańskiej agencji kosmicznej.

"Certyfikat LSP 3. kategorii jest ważnym osiągnięciem dla zespołu Falcona 9 i stanowi kolejny kamień milowy w bliskiej współpracy z NASA" – powiedziała Gwynne Shotwell, dyrektor operacyjna SpaceX. "Jesteśmy zaszczyceni, że mamy możliwość zapewnić tanie i niezawodne usługi wynoszenia najbardziej wymagających ładunków".

Aby uzyskać pozwolenie, wymagane jest, aby rakieta odbyła od 3 do 14 udanych startów. Konkretna liczba zależy od ilości dodatkowych audytów i przeglądów prowadzonych przez NASA. Pojazdy, które uzyskają certyfikat 3. kategorii, powinny gwarantować niezawodność na poziomie 90-95%.

Tylko rakiety posiadające zezwolenie LSP 3 mogą brać udział w najważniejszych i najdroższych misjach NASA takich jak: Kosmiczny Teleskop Hubble’a, Mars Science Laboratory, czy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Certyfikacja Falcona 9 otwiera przed SpaceX nowe możliwości w postaci misji o wysokim priorytecie. Wcześniej tylko United Launch Alliance oferowało pojazdy kategorii 3 dla misji NASA innych niż małe satelity, które mogły być wynoszone również na rakiecie Pegasus, produkowanej przez Northrop Grumman.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!