Reklama

Systemy Nośne

Falcon Heavy wyniesie tajny ładunek dla Sił Powietrznych USA

Fot. SpaceX
Fot. SpaceX

US Air Force przyznały koncernowi Elona Muska ważne zamówienie na wyniesienie ładunku o znaczeniu militarnym w drugiej połowie 2020 r. Wartość kontraktu to 130 mln USD.

Szczegóły misji, którą najpewniej w trzecim kwartale 2020 r. zrealizuje firma Space Exploration Technologies, pozostają objęte tajemnicą. Wiadomo, że wojskowego satelitę Air Force Space Command-52 (AFSPC-52) dostarczy na orbitę rakieta Falcon Heavy. Zamówienie obejmuje zarówno wyprodukowanie pojazdu, jak i późniejsze przeprowadzenie misji kosmicznej z użyciem systemu nośnego. Start rakiety nastąpi z Kennedy Space Center na Florydzie.

Amerykański Departament Obrony podał, że SpaceX zdobył zamówienie w wyniku postępowania konkurencyjnego, w którym wzięły udział dwa podmioty. Rywalem koncernu Muska było United Launch Alliance, z propozycją realizacji misji dla USAF za pomocą rakiety Delta IV Heavy.

SpaceX jest zaszczycony wybraniem przez Siły Powietrzne Falcona Heavy dla wyniesienia AFSPC-52. W imieniu wszystkich naszych pracowników pragnę podziękować Siłom Powietrznym za zatwierdzenie Falcona Heavy poprzez przyznanie nam tej niezwykle ważnej misji oraz za zaufanie i wiarę w naszą firmę. SpaceX z przyjemnością kontynuuje oferowanie amerykańskiemu podatnikowi najbardziej opłacalnych i niezawodnych usług wynoszenia dla ważnych misji kosmicznych w zakresie bezpieczeństwa narodowego. 

Gwynne Shotwell, SpaceX Chief Operating Officer

Fakt, że w przetargu zwyciężył SpaceX nie dziwi, zważywszy na to, że oferta ULA była wyższa o wiele dziesiątek milionów dolarów. Średni koszt wystrzelenia ładunku za pomocą Delty IV to aż około 350 mln USD.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!