Reklama

Systemy Nośne

"Flagowa" rakieta Rosji. Kolejna awaria, kolejne opóźnienia

Kadr z przygotowań do transportu testowej wersji rakiety Angara-A5 na platformę startową. Fot. mil.ru
Kadr z przygotowań do transportu testowej wersji rakiety Angara-A5 na platformę startową. Fot. mil.ru

Długo wyczekiwany lot rosyjskiej rakiety nośnej Angara A5 został ponownie odwołany. Pierwotnie start miał odbyć się we wtorek, 9 kwietnia br., natomiast w wyniku usterki technicznej zdecydowano przełożyć lot. Trzecia próba powinna odbyć się w czwartek, 11 kwietnia.

Zaplanowany na 10 kwietnia br. start rakiety nośnej Angara A5 został odwołany. Tym razem przyczyną było nieprawidłowe działanie systemu kontroli zapłonu silników, co może wynikać z błędu w oprogramowaniu. Przypomnijmy, że pierwotnie Roskosmos planował wystrzelenie systemu we wtorek, 9 kwietnia br., natomiast usterka w systemie zwiększania ciśnienia w jednym ze zbiorników wymusiła przełożenie startu.

Rodzina rakiet Angara to jeden z najważniejszych rosyjskich projektów technologicznych z uwagi na fakt, że seria ta ma być pierwszą w pełni opracowaną i skonstruowaną przez spadkobiercę Związku Radzieckiego, czyli obecną Federację Rosyjską. Trzecia próba lotu Angary A5 powinna odbyć się w czwartek, 11 kwietnia br. z nowo wybudowanej platformy startowej w kosmodromie Wostocznyj.

Reklama

Rodzina rakiet Angara

Rosyjska rodzina rakiet nośnych Angara składa się wersji systemów lekki, średnich oraz ciężkich, chociaż loty testowe odbyły jedynie wersje Angara 1.2 oraz Angara A5. Start pierwszej z wymienionych rakiet miał miejsce 9 lipca 2014 r. z rosyjskiego kosmodromu w Plesiecku.

Założeniem producenta (Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne im. M. Chruniczewa) był test na wysokości suborbitalnej zakładający wyniesienie atrapy ładunku dla rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Angara 1.2 odbyła jeszcze dwa loty w 2022 r., z których jeden można uznać za faktycznie udany.

Reklama

Angara A5 nie stanowi przełomu w rosyjskim arsenale rakiet nośnych. Pomimo pokładanych nadziei, system jest już na starcie przestarzały i nie jest dużą konkurencją wobec operatorów zachodnich. Przypomnijmy, że pierwszy lot tej wersji miał miejsce w 2014 r., a zatem po 10 latach Angara A5 wciąż ma wynieść jedynie makietę testową.

Dziś pracujemy na starych rakietach nośnych, jest to rodzina rakiet Sojuz, Proton jest praktycznie nieczynny, ponieważ ze względów środowiskowych już nam nie odpowiada. „Angara” również nie jest nowością.” - powiedział w jednym z wywiadów Jurij Borysow, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!