Systemy Nośne
Indie pomogą zbudować stację kosmiczną Axiom Space?
Przedstawiciel amerykańskiej firmy Axiom Space poinformował o trwających rozmowach ze stroną indyjską na temat potencjalnej współpracy przy budowie prywatnej stacji kosmicznej.
Axiom Space to amerykańska firma współorganizująca komercyjne loty załogowe do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W tle jednak realizowany jest inny projekt - budowa prywatnej placówki orbitalnej. Do tego celu Axiom Space potrzebuje międzynarodowych partnerów, wśród których potencjalnym kandydatem mogą być Indie.
Indie zapewnią start z Ziemi?
Informacja o trwających rozmowach przekazał w ostatnich dniach Reuters, powołując się na Pearly Pandya, dyrektor ds. międzynarodowych spraw rządowych w Axiom Space. „Może to być transport surowców podczas rozwijania naszej stacji kosmicznej” — powiedziała Pandya.
Negocjacje są prowadzone nie tylko z Indyjską Organizacją Badań Kosmicznych (ISRO), ale również z podmiotami prywatnymi. Żadna umowa nie została jednak podpisana. Axiom Space rozważa inne, dostępne możliwości na rynku międzynarodowym. Rozmowy mają być rzekomo prowadzone z europejskimi podmiotami.
Głównym graczem indyjskiego sektora kosmicznego pozostaje ISRO, natomiast warto zauważyć, że na rynku działają podmioty prywatne, które specjalizują się w rakietach nośnych.
Przykładem jest firma Skyroot Aerospace, pracująca nad 4-stopniowym systemem Vikram 1. W planach jest również opracowanie 2 i 3 generacji rakiety, które będą charakteryzowały się znacznie lepszymi osiągami. Vikram 1 może zadebiutować jeszcze w 2024 r.
Lot astronauty z Indii
Kilka miesięcy temu Stany Zjednoczone oraz Indie podpisały porozumienie o współpracy w kwestii misji załogowych. Indysjki astronauta Shubhanshu Shukla jest obecnie w trakcie szkolenia do nadchodzącej misji Ax-4, reealizowanej właśnie przez firmę Axiom Space.
Ax-4 zakłada lot 4-osobowej załogi stakiem kosmicznym Crew Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przez około 14 dni załoga przeprowadzi szereg badań naukowych. Warto dodać, że w tej samej misji weźmie udział polski naukowiec dr Sławosz Uznański. Ax-4 planowane jest obecnie na 2025 r.