Reklama

Systemy Nośne

Indyjska firma zaprezentowała nową rakietę orbitalną

Autor. Skyroot Aerospace via X (dawniej Twitter)

Indyjski start-up Skyroot Aerospace zaprezentował swój najnowszy system nośny o nazwie Vikram I. Według dostępnych informacji, rakieta powinna odbyć swój debiutancki lot już na początku 2024 r. Sukces misji będzie kolejnym dowodem szybkiego rozwoju nie tylko publicznego sektora kosmicznego, ale również prywatnych firm.

Reklama

24 października br. indyjski start-up Skyroot Aerosapce zaprezentował swój najnowszy system nośny - Vikram I. Wydarzenie było połączone również z otwarciem nowej siedziby firmy o nazwie MAX-Q, która została określona, jako prawdopodobnie największa fabryka rakiet w kraju. W ceremonii wziął udział również minister nauki i technologii Indii - Jitendra Singh. Na stronie producenta możemy znaleźć niewiele informacji na temat samego systemu nośnego. Z informacji podanych w social mediach Skyroot Aerospace, Vikram I jest rakietą wykorzystującą trzy stopnie na paliwo stałe oraz ostatni, na paliwo ciekłe, do wypuszczania ładunku na orbicie.

Reklama
Reklama

Warto zaznaczyć, żę do jej budowy zostało wykorzystane włókno węglowe. Start-up zaznacza, że system będzie przeznaczony głównie do wynoszenia małych satelitów - 480 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO). Konstrukcja wykorzystuje silnik Raman-I, który napędzany jest paliwem hipergolicznym (do zapłonu nie potrzeba iskry, wystarczy zmieszać substancje) - mieszanką MMH/N2O4, która charakteryzuje się wysoką toksycznością. Jednostka napędowa została skonstruowana przy wykorzystaniu drukarki 3D.

Producent zapewnia również, że z uwagi na swoją konstrukcję i wymagania, Vikram I może być zmontowany i wystrzelony w ciągu 24 godzin z dowolnego miejsca. Debiut indyjskiego systemu nośnego powinien się odbyć w pierwszym kwartale 2024 r.

Czytaj też

Skyroot Aerospace to kolejny przykład rozwijającego się podmiotu z indyjskiego sektora kosmicznego. 18 listopada 2022 r. start-up przeprowadził udany start swojej rakiety suborbitalnej, która wzniosła na wysokość 88,8 km, zabierając ze sobą 3 ładunki użyteczne. Vikram-S rozwinął swoją prędkość do 5 Mach. Cały lot trwał około 5 minut i została okrzyknięty sukcesem, gdyż przekroczył zakładany przez Skyroot Aerospace próg 80 km.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej indyjskiej firmy, w planach zakłada się jeszcze opracowanie 2 i 3 generacji rakiety Vikram, które będą charakteryzowały się znacznie lepszymi osiągami. Przykładowo w Vikram II w górnym stopniu znajdzie się zaawansowany silnik kriogeniczny napędzany mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu. Vikram III natomiast będzie zmodernizowaną wersją Vikram II z boosterami na paliwo stałe. Skyroot Aerospace w pracach rozwojowych może liczyć na pomoc Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), która wspiera start-up, np. przy testach silnika.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!