Reklama

Statki Kosmiczne

Indie zapowiadają załogowy lot na Księżyc

Autor. NASA

Udane przyziemienie bezzałogowego lądownika Vikram na Księżycu i wysłanie sondy naukowej do badania Słońca to tylko przykłady kosmicznych sukcesów Indii w ostatnim czasie. Nowe Delhi nieprzerwanie pracuje nad kolejnymi projektami, które mają zbliżyć to państwo do liderów w wyścigu kosmicznym. Najnowszą zapowiedzią premiera Indii jest lądowanie indyjskiego astronauty na Srebrnym Globie oraz budowa własnej stacji kosmicznej.

Reklama

Na łamach naszego portalu wielokrotnie opisywaliśmy poszczególne projekty kosmiczne, realizowane przez Indyjską Organizacją Badań Kosmicznych (ISRO). W sierpniu byliśmy świadkami udanego przyziemienia bezzałogowego lądownik Vikram na Księżycu (w ramach misji Chandrayaan-3), a niedługo potem Indie wystrzeliły sondę naukową do badania Słońca. Pomimo realizacji tak ambitnych misji, New Delhi zapowiada kolejne projekty. Najnowszą zapowiedzą premiera jest lądowanie indyjskiego astronauty na Srebrnym Globie oraz budowa stacji kosmicznej.

Reklama

Zakończone z sukcesem poprzednie projekty zmobilizowały Indie do jeszcze cięższej pracy nad podbojem przestrzeni kosmicznej. Wydaje się, że New Delhi zamierza ustanowić trwałą obecność w kosmosie i koncentruje się na naprawdę wymagających działaniach. Doskonałym przykładem jest ostatnia zapowiedź premiera Narendry Modiego dotycząca Bharatiya Antariksha Station, czyli indyjskiej stacji kosmicznej, której budowa powinna zostać zakończona do 2035 r.

Czytaj też

Na ten moment premier Modi nie ujawnił szczegółów projektu, natomiast data zakończenia budowy wydaje się realna. Prawdopodobnie w przyszłości do lotów na Bharatiya Antariksha Station będzie wykorzystywany załogowy statek kosmiczny Gaganyaan, którego pierwszy lot z trójką astronautów na pokładzie powinien odbyć się w 2025 r. Pierwotnie ISRO planowało przeprowadzić dwa testowe loty bezzałogowe kapsuły, natomiast najnowsze informacje wskazują na zmianę koncepcji i realizację trzech tego typu startów. Pierwszy lot demonstracyjny powinien odbyć się już w sobotę, 21 października br.

Reklama

Najważniejszą zapowiedzią rządu jest jednak pierwszy w historii lot indyjskiego astronauty na Księżyc, który powinien odbyć się do 2040 r. Tak, jak w przypadku stacji kosmicznej nie ujawniono szczegółów misji, natomiast do realizacji tego celu indyjski Departament ds. Przestrzeni Kosmicznej opracuje dokładny plan eksploracji Srebrnego Globu. Jak możemy przeczytać w komunikacie na stronie rządowej, strategia obejmie serię misji Chandrayaan, opracowanie nowego systemu nośnego Next Generation Launch Vehicle (NGLV), budowę nowego stanowiska startowego oraz laboratoriów do przeprowadzania badań naukowych.

Czytaj też

Dla Indii naturalny satelita Ziemi wydaje się jednak tylko przystankiem do dalszego podboju kosmosu. Warto bowiem dodać, że premier Narendra Modi wezwał naukowców do prac nad lądownikiem marsjańskim oraz misją Venus Orbiter Mission, która zbada powierzchnię Wenus.

Źródło: India.gov.in / Reuters / Space24.pl

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze