Reklama

Sondy

Indie wyślą sondę do badania Słońca

Indie flaga
Flaga Indii przysłaniająca słońce
Autor. Pexels

Indie, których statek kosmiczny w zeszłym tygodniu z powodzeniem wylądował w pobliżu południowego bieguna Księżyca - niezbadanego dotąd obszaru, wystrzelą 2 września br. sondę do badania Słońca - ogłosiła w poniedziałek indyjska agencja kosmiczna.

Reklama

Misja wystartuje za pomocą systemu nośnego Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan, znajdującego się na wyspie Sriharikota, tuż przy wschodnim wybrzeżu Indii. "Wystrzelenie Aditya-L1, pierwszego indyjskiego obserwatorium kosmicznego, które ma badać Słońce, zaplanowano na 2 września br." – zakomunikowała Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) na portalu społecznościowym X (dawniej Twitter). Statek Aditya, co w języku hindi oznacza "Słońce", zostanie umieszczony w punkcie Lagrange'a 1, oddalonym 1,5 mln km od Ziemi i ma stale dostarczać wyraźne obrazy Słońca.

Reklama
Reklama

"Zapewni to większe korzyści w obserwacji aktywności słonecznej i jej wpływu na pogodę kosmiczną w czasie rzeczywistym" – oświadczyła ISRO. Statek kosmiczny będzie wyposażony w siedem modułów do obserwacji zewnętrznych warstw Słońca, fotosfery i chromosfery, przy użyciu m.in. detektorów pola elektromagnetycznego. W szczególności będzie obserwował meteorologię słoneczną i zbierać dane do lepszego zrozumienia dynamiki wiatrów słonecznych.

Czytaj też

Misja Aditya-L1 o wartości około 45 mln USD może również rzucić światło na to, dlaczego zewnętrzna atmosfera Słońca, znana jako korona, jest o wiele gorętsza niż jego powierzchnia - około 1 milion stopni Celsjusza, w porównaniu do zaledwie 5500 stopni C.

Autor. NASA/SDO

W zeszłym tygodniu na Księżycu osiadł lądownik Vikram, transportujący na swoim pokładzie łazik Pragyan w ramach indyjskiej misji Chandrayaan-3, co uczyniło Indie czwartym krajem, któremu udało się przeprowadzić taką operację, po Stanach Zjednoczonych, byłym Związku Radzieckim i Chinach. W 2014 roku Indie jako pierwszy kraj azjatycki umieściły statek kosmiczny na orbicie wokół Marsa. Delhi zamierza także wysłać w przyszłym roku trzydniową misję załogową wokół Ziemi.

Czytaj też

Źródło:PAP / Space24
Reklama
Reklama

Komentarze