Reklama

Statki Kosmiczne

Indie nie zwalniają tempa. Załogowy lot kosmiczny w 2024 roku?

Autor. Aditya Kumar / Unsplash

Indyjska Agencja Kosmiczna (ISRO) intensywnie pracuje nad przygotowaniem pierwszej w historii kraju, załogowej misji kosmicznej, która zostanie wykonana za pomocą przygotowywanego statku o nazwie Gaganyaan. Obecne plany przewidują, że trójka astronautów poleci na orbitę okołoziemską już w przyszłym roku, natomiast przed tym czekają nas dwie misje testowe bez załogi na pokładzie. Pierwsza z nich powinna odbyć się już za kilka tygodni.

Reklama

Indie z roku na rok potwierdzają, że w kwestii podboju kosmosu są na dobrej drodze, aby dołączyć do grona światowej elity. Kilka tygodni temu byliśmy świadkami udanego lądowania sondy na powierzchni Księżyca, a niedługo później został wykonany start misji Aditya-L1, która polega na zbadaniu Słońca. Od kilku lat kraj ten przygotowuje się także do niezwykle ważnej misji, która dotyczy wysłania pierwszych trzech astronautów z Indii na orbitę okołoziemską przy pomocy kapsuły kosmicznej Gaganyaan. Zanim jednak to nastąpi ISRO przeprowadzi dwa bezzałogowe loty testowe, które wykażą gotowość do bezpiecznego zrealizowania misji. Pierwszy z nich zostanie wykonany już w przyszłym miesiącu.

Reklama

Będzie to misja testowa o oznaczeniu Test Vehicle Demonstration 1 (TV-D1), której celem będzie sprawdzenie m.in. systemu hamującego oraz systemu ewakuacji załogi. W sierpniu br. indyjska agencja poinformowała, że w ośrodku Rail Track Rocket Sled (RTRS) znajdującym się w północnej części kraju przeprowadzono test spadochronów hamujących, które są kluczowe do zapewnienia załodze bezpieczeństwa podczas fazy powrotu na Ziemię. Jak opisuje ISRO moduł załogowy zostanie wyhamowany przez system złożony łącznie 10 spadochronów. Kolejny lot powinien zostać przeprowadzony w pierwszej połowie 2024 r. i ma utorować drogę do wykonania załogowego lotu pod koniec 2024 r.

Czytaj też

Systemem nośnym wybranym do tych misji została indyjska rakieta GSLV Mark 3(Geosynchronous Satellite Launch Vehicle). Celem misji załogowej będzie zabranie trzech astronautów z Indii na kilkudniowy pobyt na orbicie okołoziemskiej o wysokość ok. 400 km nad powierzchnią Ziemi. Po trzech dniach załoga ma powrócić w bezpieczny sposób na Ziemię, lądując na wodach Oceanu Indyjskiego. Reuters donosi, że na realizację opisywanego projektu zostało przeznaczonych 1,1 mld USD.

Reklama
Wizualizacja statku kosmicznego Gaganyaan
Wizualizacja statku kosmicznego Gaganyaan
Autor. ISRO

Obecnie do misji szkolonych jest czterech astronautów w indyjskim mieście Bengaluru. W późniejszym czasie szkolenie rozpoczną kolejne osoby, gdyż ISRO dąży do wykonywania regularnych misji załogowych. Trzyosobowa załoga miała wykonać swój kilkudniowy lot na orbitę okołoziemską już na koniec 2021 roku, a następnie przełożono go na 2022 r., jednak ze względu na szereg problemów wynikających z epidemii COVID-19, problemów budżetowych oraz organizacyjnych, misja została odłożona w czasie.

Czytaj też

Warto podkreślić, że w ramach tego programu, w przeciągu ok. 5 lat od udanej demonstracji możliwości pojazdu Gaganyaan, Indie planują rozpocząć budowę narodowej stacji orbitalnej. Według obecnych planów, niewielka placówka Indii na orbicie (o masie ok. 20 t) będzie się składać z dwóch modułów i ma być przystosowana do pobytu astronautów na jej pokładzie do maksymalnie trzech tygodni. W porównaniu do wcześniejszych konstrukcji orbitalnych tego typu, indyjski projekt budzi najwięcej skojarzeń z radzieckimi stacjami Salut, działającymi w latach 70. i 80. XX wieku.

Źródło: Reuters/Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!