Reklama

Technologie wojskowe

US Space Force zrealizowało misję w rekordowym czasie

Autor. Firefly Aerospace

W piątek (15 września br.) rakieta Alpha od amerykańskiej firmy Firefly Aerospace wyniosła w przestrzeń kosmiczną małego satelitę w ramach misji Victus Nox dla amerykańskich Sił Kosmicznych (US Space Force). Projekt miał na celu demonstrację zdolności Stanów Zjednoczonych do umieszczenia ładunku na orbicie okołoziemskiej w rekordowo szybkim czasie, co ma na celu szybki rozwój zdolności kosmicznych w przypadku konfliktu zbrojnego.

Reklama

W piątek, 15 września br. o godzinie 4:28 czasu polskiego z bazy sił kosmicznych (USSF) Vandenberg system nośny Alpha, należący do amerykańskiej firmy Firefly Aerospace, wyniósł małego satelitę opracowanego przez Millennium Space Systems w ramach misji Victus Nox dla US Space Force. Celem projektu jest demonstracja zdolności Stanów Zjednoczonych do wyniesienia ładunku na orbitę okołoziemską praktycznie na życzenie - w 24 godziny, w celu rozwoju zdolności lub zastąpienia zniszczonych satelitów w trakcie konfliktu zbrojnego. W przypadku piątkowego lotu cały proces od wydania rozkazu do startu trwał jednak 27 godzin. Transmisja nie była transmitowana przez Firefly Aerospace na prośbę amerykańskich sił kosmicznych.

Reklama
Umieszczenie ładunku na orbicie okołoziemskiej w ramach misji Victus Nox.
Umieszczenie ładunku na orbicie okołoziemskiej w ramach misji Victus Nox.
Autor. Firefly Aerospace
Reklama

W misję Victus Nox zaangażowane były dwa podmioty komercyjne - Firefly Aerospace oraz Millennium Space Systems, spółka zależnej Boeinga, które zostały podniesione w stan wyższej gotowości 30 sierpnia br. Od tego dnia US Space Force mogły w dowolnym momencie przez pół roku wydać ogłoszenie o rozpoczęciu misji. Warto dodać, że przed samym wyniesieniem satelity, Millennium Space Systems miało za zadanie dostarczenie technologii do bazy Vandenberg i połączenie z adapterem ładunku w ciągu 60 godzin od wydania komunikatu. Zadanie to udało się zrealizować jednak 2 godziny przed czasem.

Czytaj też

W dalszej kolejności firmy czekały na rozkaz wystrzelenia, który określałby wymagania orbitalne Victus Nox. Po komunikacie od USSF pracownicy firmy rozpoczęli serię zadań, tj. aktualizację oprogramowania do wyznaczania trajektorii i naprowadzania satelity Alpha, umieszczenie satelity z adapterem w owiewce, zintegrowanie z rakietą Alpha i generalne przygotowanie do lotu. Jak już wspomniano wyżej, Stany Zjednoczone szacują, że proces ten powinien potrwać 24 h, natomiast w przypadku tej próby nastąpiło 3-godzinne opóźnienie. Następnie podmioty zaangażowane rozpoczęły prace nad uruchomieniem satelity, co powinno nastąpić w 48 godzin po umieszczeniu na orbicie. Na moment pisania, źródła nie podają jednak wyniku tego etapu.

Pomimo kilku godzin opóźnienia należy podkreślić, że w ramach Victus Nox ustanowiono nowy rekord w transporcie ładunku i wyniesieniu satelity na orbitę okołoziemską. Wcześniej, jak twierdzi portal Space.com , powołujący się na US Space Force, rekord ten ustanowiono w czerwcu 2021 r., w ramach misji Tactically Responsive Launch-2 (TacRL-2). Wówczas zdecydowano się na wykorzystanie metody ALTO (air launch to orbit), czyli za pomocą samolotu Lockheed L-1011 TriStar Stargazer wyniesiono ponad chmury rakietę Northrop Grumman Pegasus-XL wraz z satelitą Odyssey. Misja trwała 21 dni.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze