Reklama

Systemy Nośne

ISRO zapowiada maraton lotów kosmicznych. „18 startów w pół roku”

Fot. ISRO / isro.gov.in
Fot. ISRO / isro.gov.in

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) z powodzeniem przeprowadziła kolejny start orbitalny z wykorzystaniem najlżejszej wersji swojej rakiety kosmicznej Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV-CA). Misja oznaczona numerem PSLV-C42 wprowadziła na niską orbitę okołoziemską ładunek składający się z dwóch brytyjskich satelitów, SSTL S1-4 i NovaSAR-1. Wraz z jej przeprowadzeniem ISRO zanotowało swój czwarty z przewidzianych na ten rok startów kosmicznych, który jednak ma dać początek znacznie bardziej intensywnej serii lotów.

Moment rozpoczęcia misji PSLV-C42 przypadł na dzień 16 września br. o godzinie 18:37 czasu polskiego. Odpalenie umiejscowiono w ośrodku kosmicznym Satish Dhawan na wyspie Sriharikota w stanie Andhra Pradesh. Udany start pozwolił na dostarczenie na orbitę heliosynchroniczną (583 km nad powierzchnią Ziemi) ładunku zawierającego dwa lekkie satelity wyprodukowane przez brytyjską spółkę Surrey Satellite Technology Limited.

Pierwszy z nich, SSTL S1-4 to satelita obserwacji Ziemi wyposażony w wysokiej rozdzielczości (do 1 m) system optoelektronicznego obrazowania. Dysponujący masą blisko 450 kg instrument zbudowano dla komercyjnego operatora danych obrazowych, DMC International Imaging (firmy zależnej SSTL) w oparciu o platformę satelitarną SSTL-300S1. Instrument dołączy w najbliższym czasie do konstelacji obserwacyjnej TripleSat, złożonej dotąd z trzech identycznych lekkich satelitów na zamówienie chińskiego przedsiębiorstwa Twenty First Century Aerospace Technology Company Ltd. Jej głównym zadaniem jest monitorowanie zasobów surowcowych, stanu środowiska naturalnego, a także wsparcie zarządzania kryzysowego oraz obserwacji i planowania terenów zurbanizowanych.

NovaSAR-1, również wyprodukowany przez SSTL lekki satelita obserwacji Ziemi, to wysokiej rozdzielczości instrument obrazujący działający w oparciu o radar z syntetyczną aperturą. Jego misją jest zademonstrowanie możliwości nowej taniej platformy satelitarnej precyzyjnego obrazowania. Dysponujący masą ok. 430 kg satelita jest przeznaczony do mapowania obszarów leśnych, gruntów użytkowych i pokrywy lodowej, a także monitorowania obszarów zalewowych i katastrof oraz działań na morzu. Operatorem systemu na zlecenie brytyjskiej agencji kosmicznej UKSA będzie centrum operacji kosmicznych SSTL w Guildford (Wielka Brytania).

Bieżąca misja stanowiła czwarty z przewidzianych na ten rok startów indyjskich rakiet kosmicznych. W najbliższym czasie ISRO ma jednak w planach znaczne zintensyfikowanie lotów orbitalnych. Zapewnił o tym w komentarzu do zrealizowanego startu Dr Kailasavadivoo Sivan, przewodniczący ISRO. „Zamierzamy przeprowadzić 18 misji w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, praktycznie jedno odpalenie co dwa tygodnie” - uściślił.

Udana misja z 16 września to zarazem dwunasty ogółem lot rakiety PSLV w najlżejszej konfiguracji (CA). Pierwsze robocze odpalenie PSLV-CA miało miejsce w kwietniu 2007 roku. W pełnowymiarowej konfiguracji może dostarczyć na LEO ładunek o masie do 3,25 tony i około 1,42 tony na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Mający masę około 230 ton PSLV-CA jest wersją pomniejszoną, zdolną do wyniesienia na orbitę heliosynchroniczną ładunku o masie do 1,1 tony.

Reklama

Komentarze

    Reklama