Reklama

Systemy Nośne

Kamień milowy dla Niemców. Test statyczny rakiety RFA ONE

Screen z filmu opublikowanego przez RFA.
Screen z filmu opublikowanego przez RFA.
Autor. Rocket Factory Augsburg via X

Rocket Factory Augsburg (RFA) przeprowadziła udany test statyczny dolnego stopnia rakiety nośnej RFA ONE, który przybliża niemiecką firmę do przeprowadzenia debiutanckiego lotu. Amerykańskie źródła powołujące się na przedstawiciela RFA podają, że docelowa konstrukcja może zostać ustawiona na platformie startowej już w sierpniu br.

Europejskie zdolności pod względem rakiet nośnych są w dużej mierze ograniczone. Na Starym Kontynencie działa kilka firm, które pracują nad własnym systemem nośnym, czego dobrym przykładem jest niemiecki Rocket Factory Augsburg (RFA) oraz rakieta RFA ONE. W ostatnich dniach firma przeprowadziła udany test statyczny silników w dolnym stopniu, co stanowi kamień milowy w przygotowaniach do kolejnego lotu.

Docelowo w dolnym stopniu rakiety RFA ONE znajdzie się 9 silników Helix. Z informacji podanych na platformie X wynika, że w ramach opisywanego testu statycznego inżynierowie niemieckiej firmy zintegrowali łącznie 5 jednostek napędowych. Próba polegała na uruchomieniu 4 Helixów z odstępem 4 sekund każdy. Silniki pracowały równocześnie przez 8 sekund, a cały test trwał łącznie 20 sekund.

Próba odbyła się na platformie w ośrodku startowym SaxaVord na Szetlandach (Wielka Brytania). „Test przebiegł bezbłędnie podczas uruchamiania, utrzymywania stanu ustalonego i wyłączania.” - napisała RFA na platformie X. „Dzięki tej próbie byliśmy w stanie zademonstrować, że nominalnie potrafimy obsługiwać i kontrolować nasz pierwszy stopień i wszystkie jego systemy, a także zespół silników Helix.” - dodała firma.

Reklama

Kolejnym krokiem Rocket Factory Augsburg będzie zamontowanie reszty silników Helix do pierwszego stopnia systemu nośnego oraz przeprowadzenie kolejnego testu statycznego. Firma podejmie się również podobnej próby z górnym segmentem rakiety. Jako możliwy termin ustawienia konstrukcji na platformie startowej wskazuje się sierpień br.

Rakieta RFA ONE

RFA ONE to trzystopniowy system nośny o wysokości 30 m i średnicy 2 m. W pierwszym stopniu znajduje się 9 silników Helix zasilanych mieszanką kerazyny RP-1 oraz ciekłego tlenu. Drugi stopień rakiety napędzany jest natomiast pojedynczą jednostką przystosowaną do działania w próżni kosmicznej.

Za trzeci stopień uznawany jest segment transportowy Redshift, który umieszcza ładunek na docelowej orbicie z możliwością kontynuowania misji, np. poprzez wykonywanie działań serwisowych, zmianę wysokości orbity lub inklinacji. Według informacji podanych przez producenta, RFA ONE będzie w stanie wynieść na orbitę synchroniczną ze Słońcem (SSO) do 1300 kg ładunku oraz 150 kg na orbitę geostacjonarną (GEO).

Źródło: Rocket Factory Augsburg / Nasaspaceflight.com

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!