KOSMONAUTYKA
Kolejne opóźnienia dołączenia rosyjskiego modułu Nauka do ISS
Jeszcze niedawno wystrzelenie Nauki planowano na sierpień 2019 r. Teraz mówi się już o listopadzie przyszłego roku. Jednak źródła zbliżone do kosmodromu Bajkonur przewidują jakoby, że dojdzie do tego dopiero w 2020 roku.
Po tym, jak technicy wykryli zanieczyszczenie zbiorników na materiał pędny, moduł Nauka trafił na naprawę do Państwowego Produkcyjno-Badawczego Centrum Kosmicznego imienia M. Chruniczewa. Problemy miały wkrótce zostać zażegnane. Jeszcze w kwietniu br. prokremlowskie media informowały, że startu Nauki można spodziewać się w sierpniu 2019 r.
Tymczasem 11 czerwca portal sputniknews.com opublikował informację, z której wynika, że „Multipurpose Laboratory Module (MLM) Nauka” poleci w przestrzeń kosmiczną najwcześniej w listopadzie przyszłego roku. Autorzy artykułu powołują się natomiast na swoje źródło w Centrum Kosmicznym Bajkonur, stwierdzając, że Centrum im. Chruniczewa i zakłady RKK Energia potrzebują prawdopodobnie jeszcze dużo czasu, by przygotować Naukę do jej misji. W związku z tym można się rzekomo spodziewać dalszych opóźnień i jest ponoć całkiem realne, że wyniesienie modułu odsunie się na rok 2020.
Taki poślizg będzie oznaczał również opóźnienie w przyłączeniu do ISS kolejnych rosyjskich modułów, które mają w przyszłości zadokować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej za pośrednictwem Nauki.
Dawne plany zakładały wyniesienie Nauki w przestrzeń kosmiczną w 2007 r. W kolejnych latach inżynierowie zmagali się jednak w tej konstrukcji z kolejnymi problemami technicznymi. Usterki dotyczyły systemu napędowego, wycieków paliwa i związanych z tym poważnych zanieczyszczeń poszczególnych elementów. W 2013 r. moduł nie przeszedł prób technicznych zorganizowanych przez firmę RKK Energia.