Systemy Nośne
Kolejny lot rakiety New Shepard. Udany debiut kapsuły dla załogi
Blue Origin przeprowadziło udany start rakiety suborbitalnej New Shepard w ramach misji NS-27. Oprócz wyniesienia ładunku, lot był debiutem nowej kapsuły, która w przyszłości posłuży do misji załogowych dla klientów komercyjnych.
W środę, 23 października br. o godzinie 17:30 czasu polskiego z platformy startowej w zachodnim Teksasie wystartowała rakieta suborbitalna New Shepard, która zabrała na wysokość 101 km dziesiątki tysięcy pocztówek zaprojektowanych przez uczniów w imieniu organizacji non-profit Club for the Future oraz 12 ładunków i eksperymentów.
Pierwotnie start miał odbyć się w poniedziałek, 7 października, natomiast z uwagi na niedoprecyzowane problemy techniczne zdecydowano się zmienić termin. Kolejną próbę zaplanowano na na 13 października, ale wówczas odnotowano problemy z systemem GPS.
Liftoff 🚀#NS27 pic.twitter.com/sMXCm0iUEm
— Blue Origin (@blueorigin) October 23, 2024
Wśród testowanej technologii na pokładzie New Shepard znalazł się nowy system nawigacyjny, który zostanie wykorzystany nie tylko w omawianej rakiecie suborbitalnej, ale równie w znacznie większym systemie orbitalnym - New Glenn, którego debiut powinien odbyć się w listopadzie br.
Środowy start to nie tylko sukces dla firmy, która podnosi się z ciężkiej sytuacji spowodowanej długą przerwą w wykonywaniu regularnych lotów New Shepard. Blue Origin, należące do miliardera Jeffa Bezosa, w ramach misji NS-27 przetestowało drugą kapsułę - RSS Kármán Line, która w przyszłości posłuży do suborbitalnych lotów załogowych.
Chociaż New Shepard zaliczył udane starty jeszcze w ubiegłej dekadzie, pierwszy lot załogowy - przy pomocy kapsuły RSS First Step - miał miejsce w lipcu 2021 r. Firma musiała uziemić pojazd po nieudanej, bezzałogowej próbie we wrześniu 2022 r.
Usterka i uziemienie rakiety New Shepard
Do problemów doszło w momencie, gdy minutę po starcie system nośny osiągnął tzw. punkt „Max-Q”, czyli punkt, w jakim występuje maksymalne ciśnienie dynamiczne.
Chwilę później nastąpiło uruchomienie systemu ratunkowego, a kapsuła oddzieliła się od boostera i wylądowała. W marcu 2023 r. Blue Origin ogłosiło, że po wielu miesiącach prac udało się ustalić przyczynę anomalii. Okazało się, że dysza silnika BE-3PM została poddana działaniu w znacznie wyższych temperaturach, w wyniku czego uległa strukturalnym uszkodzeniom.
New Shepard to system nośny wielokrotnego użytku o wymiarach 18 m wysokości i 3,7 m średnicy, przeznaczony do lotów suborbitalnych. Na szczycie rakiety znajduje się kapsuła załogowa, która może pomieścić do 6 pasażerów.
Konstrukcja jest napędzana przez pojedynczy silnik BE-3PM zasilany mieszanką ciekłego wodoru i ciekłego tlenu. Regularne misje rakiety New Shepard są kluczowe dla Blue Origin w kontekście rozwoju turystyki kosmicznej na świecie.