Reklama

Systemy Nośne

Nowe kontrakty od Sił Powietrznych USA dla SpaceX i ULA

Fot. ULA
Fot. ULA

Koncerny Space Exploration Technologies oraz United Launch Alliance zdobyły rządowe zamówienia na wyniesienie satelitów dla US Air Force. Przedsiębiorstwo Elona Muska dostarczy na orbitę satelity nawigacyjne GPS III. ULA przetransportuje natomiast w przestrzeń kosmiczną urządzenia dla US Air Force Space Command (AFSPC).

Zamówienie dla SpaceX dotyczy wyniesienia satelity globalnego systemu pozycjonowania GPS III, z opcją na wystrzelenie również dwóch kolejnych takich urządzeń. Wartość tego kontraktu to ponad 290 mln USD. Te trzy satelity nawigacyjne mają polecieć w kosmos w latach 2019-2020.

Wysokość kontraktu USAF z United Launch Alliance wynosi blisko 355 mln USD. Umowa dotyczy wystrzelenia rakiet z satelitami w ramach misji AFSPC-8 oraz AFSPC-12 w roku 2020. Ładunki trafią na orbity geosynchroniczne. Pierwsza ze wspomnianych misji będzie częścią programu Geosynchronous Space Situational Awareness Program (GSSAP).

Każdy ze wskazanych kontraktów zobowiązuje przewoźnika m.in. do produkcji rakiet nośnych, integracji ładunku i przeprowadzenia startu w przestrzeń kosmiczną. Pojazdy realizujące te zadania będą wystrzeliwane z Cape Canaveral Air Force Station, bądź też z Kennedy Space Center.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!