Reklama

Systemy Nośne

O krok bliżej Księżyca. Główny stopień rakiety SLS dotarł na Florydę

Główny segment rakiety SLS dotarł do Kennedy Space Center na Florydzie.
Główny segment rakiety SLS dotarł do Kennedy Space Center na Florydzie.
Autor. NASA/Isaac Watson

Główny stopień rakiety Space Launch System (SLS) dotarł do Kennedy Space Center na Florydzie, gdzie zostanie następnie przygotowany do integracji z górnym stopniem oraz kapsułą załogową Orion. Konstrukcja weźmie udział w misji Artemis II, której celem jest oblecenie 4 astronuatów wokół Księżyca.

Księżycowy program Artemis odnotował kolejny postęp. 16 lipca br. NASA poinformowała, że główny stopień rakiety SLS wyruszył w podróż na barce Pegasus z Michoud Assembly Facility w Nowym Orleanie do Kennedy Space Center na Florydzie. Segment dotarł na miejsce 23 lipca po przepłynięciu około 1450 km.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie głównego stopnia rakiety SLS do zintegrowania z górnym stopniem oraz kapsułą Orion. Za organizację pod kątem logistycznym odpowiedzialny był koncern Boeing. Po dotarciu na Florydę zadania zostały przekazane zespołowi NASA działającego w ramach programu Exploration Ground System.

Pozostaje pytanie, kiedy będziemy mogli zobaczyć rakietę w pełnej okazałości. W całym procesie kluczowe pozostają przygotowania i testy kapsuły załogowej Orion. Temat statku kosmicznego zasługuje na oddzielny materiał, gdyż po misji Artemis I odnotowano wiele błędów dotyczących m. in. osłony termicznej. NASA musi być pewna technologii, aby nie narażać życia astronautów.

Reklama

Boostery na paliwo stałe, które zostaną doczepione do głównego stopnia rakiety również znajdują się w Kennedy Space Center. Przypomnijmy, że boostery od koncernu Northrop Grumman składają się z trzech segmentów, z których segment silnika jest największy. Według NASA, boostery wyprodukują 75% całkowitego ciągu przy starcie rakiety SLS. Całość przedstawiono na zdjęciu poniżej.

Autor. NASA

Górny stopień o nazwie Interim Cryogenic Propulsion Stage od firmy United Launch Alliance znajduje się na Przylądku Canaveral oddalonym o zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. Technologia jest napędzana pojedynczym silnikiem RL10, zasilanym przez mieszankę ciekłego wodoru i ciekłego tlenu. Całość ma niecałe 14 m wysokości i 5 m szerokości.

Reklama

Moduł Interim Cryogenic Propulsion Stage weźmie udział w pierwszych trzech misjach Artemis, w konfiguracji SLS Block 1. Przyszłe wersje - SLS Block 1B lub Block 2 - wymagają znacznie wydajniejszego i większego modułu - Exploration Upper Stage (EUS), napędzanego przez cztery silniki RL-10. Przejście z ICPS na EUS to kolejna ważna zmiana między wersjami najważniejszej rakiety NASA.

ICPS do rakiety SLS w ramach misji Artemis III
ICPS do rakiety SLS w ramach misji Artemis III
Autor. United Launch Alliance via Flickr

Artemis II będzie 10-dniową, załogową misją, podczas której czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 km nad powierzchnią sprawdzając przy tym działanie kapsuły Orion oraz torując tym samym drogę do wyczekiwanego lądowania na Księżycu. Misja Artemis II powinna wystartować w 2025 r. Artemis III zakłada natomiast lądowanie astronautów na powierzchni naturalnego satelity Ziemi.

Źródło: NASA/ Space24.pl

Reklama

Komentarze (1)

  1. arokey

    Extra to wygląda, oby jak najszybciej pospacerowali po Lunie :-)

Reklama