Reklama

Systemy Nośne

Ostatni start rakiety Vega. Nowy satelita zwieńczeniem kariery

Rakieta Vega przed swoim ostatnim lotem
Rakieta Vega przed swoim ostatnim lotem
Autor. ESA via X

Europejska rakieta Vega wyniosła w na orbitę okołoziemską satelitę obserwacyjnego Sentinel-2C w ramach uzupełnienia konstealcji Copernicus. Udana misja była tym samym ostatnim lotem systemu nośnego, który pozostawał w służbie od 2012 r.

W środę, 5 września o godzinie 3:50 czasu polskiego z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej rakieta Vega wyniosła w na orbitę synchroniczną ze Słońcem satelitę obserwacyjnego Sentinel-2C w ramach uzupełnienia konstelacji Copernicus.

Europejski program Copernicus ma zapewnić mieszkańcom Starego Kontynentu wiedzę o aktualnym stanie planety i zmianach na Ziemi. Jest jednocześnie gwarancją naszego bezpieczeństwa oraz wyrazem troski o ziemski glob. W ważnej dziedzinie monitorowania środowiska program obserwacji Ziemi pozwala Europie wybić się na niezależność oraz stać się ważnym światowym graczem, przyczyniające się jednocześnie do rozwoju gospodarczego krajów UE.

Rakieta Vega opracowana przez włoskie Avio dla międzynarodowej firmy Arianespace i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wystartowała po raz pierwszy w lutym 2012 r. zabierając ze sobą kilka niewielkich satelitów, m. in. dla Włoskiej Agencji Kosmicznej (wł. Agenzia Spaziale Italiana). Po tylu latach przyszedł czas na zejście ze sceny i ustąpienie miejsca znacznie młodszej wersji, a dokładniej Vega-C.

Reklama

Powrót rakiety Vega-C

Vega-C to ulepszona wersja systemu Vega, której debiut miał miejsce w lipcu 2022 r. i zakończył się sukcesem. Druga próba wypadła jednak znacznie gorzej, gdyż uziemiła rakietą na blisko 2 lata. Przyczyny należy szukać w drugim stopniu, zasilanym przez silnik Zefiro 40, którego dysza ostatecznie wymagała całkowitego przeprojektowania. W maju br. przeprowadzono test statyczny z nową wersją, która działała zgodnie z oczekiwaniami przez planowane 94 sekundy.

Kolejny lot rakiety Vega-C odbędzie się prawdopodobnie jesienią 2024 r. Na podstawie informacji przekazanych podczas szczytu ministerialnego państw członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - Space Summit 2023, warto podkreślić, że agencja zakłada w przyszłości modernizację rakiety Vega-C do standardu Vega-E, która będzie charakteryzowała się większą wydajnością i niezawodnością.

Reklama

Vega C to czterostopniowa, lekka rakieta nośna o wysokości 35 m, średnicy 3,4 m i masie startowej 210 t. Pierwszy segment P120C napędzany jest silnikiem na paliwo stałe, będąc jednocześnie boosterem europejskiej rakiety Ariane 6, której debiut miał miejsce w lipcu 2024 r. P120C bazuje na pierwszym stopniu rakiety Vega - P80.

Reklama

Komentarze

    Reklama