Reklama

Systemy Nośne

Pierwsze testy poligonowe rakiety BURSZTYN 2K

Autor. ILOT

W ostatnich dniach Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa poinformował o przeprowadzeniu udanego test lotnego rakiety ILR-33 BURSZTYN w najnowszej wersji 2K. Test odbył się w ubiegłym miesiącu na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Celem misji było przetestowanie działania nowych podsystemów rakiety oraz mobilnej wyrzutni rakietowej WR-2, opracowanych w  Instytucie.

Reklama

ILOT informuje, że w nowej wersji rakiety BURSZTYN zastosowano szereg ulepszeń technicznych. W porównaniu z poprzednią wersją rakiety kilkakrotnie zwiększono masę materiału pędnego silników pomocniczych oraz trzykrotnie zwiększono ich średni ciąg. Zastosowano nowe systemy separacji członów rakiety, co pozwoliło na zwiększenie bezpieczeństwa obsługi oraz ograniczenie wstrząsów. Razem z nową wersją rakiety Instytut przetestował także swoją wyrzutnię rakiet suborbitalnych WR-2.

Reklama
Poprzednie testy poligonowe pozwoliły nam zweryfikować koncepcję rozwijanej rakiety. Skupiliśmy się na zwiększeniu maksymalnego pułapu, podniesieniu poziomu bezpieczeństwa oraz zmniejszeniu wpływu warunków atmosferycznych na ryzyko odwołania startu. Pomogła nam w tym znacząco nowa wyrzutnia WR-2, która daje możliwość precyzyjnego ustawiania kątów strzału, w zależności od panujących warunków wietrznych przy ziemi tuż przed wystrzeleniem. Podczas obecnego testu sprawdziliśmy zachowanie nowych silników pomocniczych w locie i zbadaliśmy ich wpływ na trajektorię lotu. Jesteśmy zadowoleni z wyników pozyskanych podczas przeprowadzonego testu.
Michał Pakosz, kierownik Działu Technologii Rakietowych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa
Reklama
BURSZTYN 2K
Zapłon silników rakiety BURSZTYN 2K
Autor. Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Zaprojektowana do osiągania pułapu ponad 100 km tym razem – ze względów bezpieczeństwa wynikających z występowania silnych prądów strumieniowych na dużych wysokościach – rakieta mogła się wznieść na 8 km. Pomimo osiągnięcia niższego pułapu, scenariusz misji udało się w pełni zrealizować, a rakieta została odzyskana z Morza Bałtyckiego.

Czytaj też

Zrealizowany w Ustce test lotny jest kolejnym krokiem w ramach programu BURSZTYN, przygotowującym zarówno do startu na wyższe pułapy, jak i do realizacji misji w ramach  projektu SUBCOM. Celem projektu jest rozwinięcie niezależnego systemu łączności i nawigacji dla zastosowań kosmicznych oraz rakietowych. W tym celu będzie wykorzystywana właśnie rakieta BURSZTYN 2K.

Instytut Lotnictwa informuje również, że przeprowadzenie testów poligonowych było możliwe dzięki współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych oraz Centralnym Poligonem Sił Powietrznych przy wsparciu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Źródło: Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Reklama

Komentarze

    Reklama