Reklama

Systemy Nośne

Polska rakieta Perun z europejskim wsparciem

Autor. SpaceForest/ESA

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o zawarciu umowy z polską spółką SpaceForest. Porozumienie dotyczy wsparcia dalszego rozwoju i komercjalizacji lotów suborbitalnego systemu nośnego Perun.

1 października br. Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała informacje dotyczące zawarcia porozumienia z pochodzącą z Gdyni firmą SpaceForest w ramach programu »Boost!«.Polska spółka od lat pracuje nad suborbitalnym systemem nośnym o nazwie Perun, który do tej pory zaliczył już dwa loty testowe. ESA poinformowała, że na podstawie zawartej umowy będzie wspierać dalszy rozwój polskiej rakiety. Szczegóły są interesujące.

Reklama

W związku z powyższym ESA oferuje współfinansowanie w wysokości 2,4 mln EUR na następujące działania:

  • zaprojektowanie, wyprodukowanie i przetestowanie w locie ulepszonych komór spalania;
  • wykonanie lotów Peruna na wysokościach 50 km, 80 km, 100 km i 150 km w celu przetestowania systemu i sprawdzenia parametrów mikrograwitacji;
  • pomoc w zaprojektowaniu mobilnej stacji tankowania, stacji wsparcia naziemnego oraz systemu śledzenia i komunikacji.

W przypadku ostatniego punktu wskazano, że elementy będzie można transportować za pomocą zwykłych pojazdów drogowych, co ma pozwolić zachować elastyczność i łatwość zarządzania działaniami związanymi ze startami.

Reklama

Perun to największa Polska rakieta suborbitalna i tym samym jeden z najważniejszych projektów polskiego sektora kosmicznego. Firma SpaceForest, która odpowiada za produkcję systemu, od lat pracuje nad stworzeniem opłacalnej platformy wielokrotnego użytku do badań w środowisku mikrograwitacyjnym. Za nami dwie oficjalne próby w locie Peruna, w ramach których udało się osiągnąć pułapy 22 km i 13 km.

Autor. ESA/SpaceForest

Suborbitalny system nośny Perun ma 11 metrów długości oraz średnicę 45 cm. Rakieta posiada napęd hybrydowy - silnik rakietowy SF1000 z podtlenkiem azotu i parafiną (zielone paliwo). Zgodnie z założeniami system będzie w stanie unieść do 50 kg ładunku na wysokość do 150 km (przy blisko 1 t masy startowej całego układu). Pojedynczy egzemplarz ma umożliwiać przeprowadzenie co najmniej 5 lotów.

Realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną program »Boost!« ma na celu wspieranie komercyjnych projektów państw członkowskich, które oferują suborbitalne usługi transportowe „do przestrzeni kosmicznej, w przestrzeni kosmicznej i w drodze powrotnej z przestrzeni kosmicznej”. Program wspiera również państwa członkowskie wdrażające cele krajowe dotyczące portów kosmicznych, obiektów testowych i innych.

Reklama

Warto przypomnieć, że 19 czerwca br. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna oraz Toni Tolker Nielsen, Dyrektor Systemów Wynoszenia Europejskiej Agencji Kosmicznej – podpisali w Paryżu porozumienie techniczne finalizujące przystąpienie Polski do programu ”Boost!2”.

Autor. POLSA

Porozumienie pozwoli na wzmocnienie naszych zdolności do zabezpieczenia lotów suborbitalnych w zakresie kalkulacji trajektorii lotu i strefy upadku rakiet, a także zapewnianie bezpieczeństwa startów z poligonów Sił Zbrojnych RP.

W przyszłości Boost!2 posłuży do wykonywania dla POLSA analiz technicznych, symulacji i innych czynności, służących inicjowaniu projektów rozwoju przyszłościowych technologii i komponentów, opracowywanych przez podmioty polskiego sektora kosmicznego.

Źródła: ESA, Space24.pl, POLSA

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!