Reklama

Systemy Nośne

Polska rakieta sięgnęła kosmosu! Historyczny dzień

Autor. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa

Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K zaliczyła bardzo udany lot testowy, podczas którego dotarła do przestrzeni kosmicznej – dowiaduje się Space24.pl. Dokładna pułap, który udało się osiągnąć jest jeszcze weryfikowany. To historyczne osiągnięcie polskich inżynierów.

3 lipca br. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa przeprowadził lot testowy polskiej rakiety suborbitalnej ILR-33 BURSZTYN 2K. System wystartował z norweskiego centrum kosmicznego Andøya Spaceport. Z najnowszych informacji uzyskanych przez redakcję Space24.pl wynika, że w trakcie próby polska rakieta zdołała sięgnąć kosmosu!

Reklama

Dokładna wysokość, którą udało się osiągnąć, jest jeszcze weryfikowana. Jednak już teraz możemy powiedzieć, że jest to niezwykły dzień dla Polski. Data 3 lipca 2024 roku przejdzie do historii polskich dokonań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych. W kolejnych dniach pojawią się bardziej szczegółowe informacje o opisywanej próbie. Warto zaznaczyć, że w przedsięwzięcie zaangażowana była również Polska Agencja Kosmiczna, która je współfinansuje.

ILR-33 BURSZTYN 2K to pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98%. Jest wyposażona w innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na stały materiał pędny, jak również szereg nowoczesnych technologii, które mogą być zastosowane w innych systemach rakietowych.

Reklama

Należą do nich między innymi modułowy komputer pokładowy OBC-K1, pironaboje EGG1U, zawory pirotechniczne oraz mobilna autonomiczna wyrzutnia WR-2. Wszystkie prace projektowe zrealizowano w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. Rakieta porusza się z prędkością blisko 1,4 km/s i ma między innymi służyć do realizacji testów technologii dla przemysłu kosmicznego i badań naukowych.

Warto zaznaczyć, że rozwiązania opracowane w ramach programu BURSZTYN pozwoliły na zaangażowanie polskich konsorcjów w szereg międzynarodowych projektów rakietowych Europejskiej Agencji Kosmicznej, Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiego Funduszu Obronnego.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się pod załączonym linkiem.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!