Reklama

Systemy Nośne

Polski akcent w debiucie europejskiej rakiety Ariane 6

Wizualizacja europejskiej rakiety Ariane 6.
Wizualizacja europejskiej rakiety Ariane 6.
Autor. ESA

Z najnowszych informacji podanych przez dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wynika, że debiutancki lot systemu nośnego Ariane 6 odbędzie się 9 lipca br. W misji będziemy mogli odnaleźć również polski akcent, gdyż w owiewce rakiety znajdzie się dwukamerowy zestaw optyczny od wrocławskiej spółki Scanway w ramach projektu YPSat.

Ariane 6 to długo wyczekiwany system nośny, który stanowi jednocześnie bilet powrotny dla Europy na globalny rynek rakiet orbitalnych. Przez długi czas możliwości Starego Kontynentu w zakresie wynoszenia ładunków użytecznych w przestrzeń kosmiczną pozostawały dość ograniczone przez przyczyny polityczne i techniczne. Najnowsze informacje wskazują, że debiut odbędzie się 9 lipca br. i będziemy w nim mogli dostrzec polski akcent.

Przebieg misji YPSat w ramach debiutu europejskiej rakiety Ariane 6.
Przebieg misji YPSat w ramach debiutu europejskiej rakiety Ariane 6.
Autor. Scanway

Wrocławska spółka Scanway w ramach projektu YPSat dostarczy dwukamerowy zestaw optyczny, którego zadaniem będzie monitorowanie procesu rozkładania głównej owiewki rakiety podczas startu oraz rejestrowanie przebiegu wyrzucania ładunków użytecznych na niskiej orbicie Ziemi. Scanway dostarczy w ten sposób kluczowych danych do analizy przebiegu inauguracyjnego lotu najnowszej europejskiej rakiety nośnej.

Reklama

Lot inauguracyjny poprzedniej rakiety Ariane 5 w 1996 roku zakończył się niepowodzeniem, a rynkowi eksperci dają mniej więcej 50% szans dla sukcesu pierwszego lotu Ariane 6. Jaki finał spotka ten dziewiczy lot przekonamy się prawdopodobnie już 9 lipca, a nasze kamery zarejestrują jego rezultat. Ściskamy kciuki za pełny sukces misji” - skomentował Jędrzej Kowalewski, Prezes Zarządu Scanway S.A.

Debiut Ariane 6 to nie jedyny ważny lot, w którym Scanway będzie kluczowym uczestnikiem. Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel spółki, skomentował, że w 2024 r. firma liczy na 4 misje kosmiczne, do których można zaliczyć start polskiego satelity obserwacyjnego EagleEye od firmy Creotech. W projekcie Scanway odpowiada za dostarczenie teleskopu optycznego.

Reklama

Udział Scanway w obydwu tych projektach dobrze oddaje nie tylko dynamikę rozwoju firmy, ale również nasze ambicje i rosnącą rozpoznawalność na rynku krajowym, a także europejskim i globalnym, gdyż start rakiety Ariane 6 będą obserwowały oczy praktycznie całego środowiska branżowego na świecie” – komentuje Mikołaj Podgórski.

Nowa nadzieja

Europejczycy pokładają dużą nadzieję w systemie Ariane 6, natomiast wielu ekspertów odnosi się dość krytycznie w kontekście projektu. Przykładowe uwagi dostępne są TUTAJ.

Z drugiej strony przedstawiciele ESA zapowiadają opracowanie nowego systemu nośnego, tym razem wielokrotnego użytku. Prace są na bardzo wczesnym etapie, natomiast nowa rakieta będzie prawdopodobnie zasilana innowacyjnym silnikiem Prometheus (Precursor Reusable Oxygen Methane cost Effective propulsion System), napędzanym mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu.

Źródło: Scanway / Space24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama