Reklama

Systemy Nośne

Prywatna rakieta japońska przekroczyła granicę kosmosu

Źródło ilustracji: istellartech.com
Źródło ilustracji: istellartech.com

Na początku maja br. odbyła się udana misja suborbitalnej japońskiej rakiety Momo. Zbudowany przez startup Interstellar Technologies pojazd wzniósł się na ponad 110 km. Tym samym po raz pierwszy w historii sfinansowana przez kapitał prywatny rakieta z Kraju Kwitnącej Wiśni osiągnęła przestrzeń kosmiczną.

Rakieta Momo, oznaczona jako Momo-3, wystartowała 3 maja 2019 r. o godzinie 22:45 CEST. Została wystrzelona ze stanowiska zlokalizowanego w pobliżu miasta Taiki, na północnej japońskiej wyspie Hokkaido.

Po mniej więcej czterech minutach od startu Momo-3 dotarła na wysokość ok. 113,4 km, o kilkanaście kilometrów przekraczając Linię Karmana, stanowiącą umowną granicę kosmosu. Po upływie 8,5 minuty rakieta spadła do Pacyfiku, w odległości 37 km od miejsca startu.

Producentem Momo jest japoński startup Interstellar Technologies Inc. Majowa próba, która się powiodła, była już trzecim podejściem do wystrzelenia tego typu pojazdu. Starty Momo-1 i Momo-2, w latach 2017 i 2018, nie powiodły się.

Jednostopniowa rakieta Momo mierzy 9,9 m wysokości oraz 50 cm średnicy. Przygotowana do lotu waży nieco ponad tonę. Napędzana jest etanolem z wykorzystaniem ciekłego tlenu w roli utleniacza. W założeniu ma ona być zdolna w locie suborbitalnym wynieść 20 kg ładunku na wysokość 100 km. Koszt takiej jednorazowej misji to około 450 tys. USD.

Interstellar Technologies rozwija także rakietę Zero, która ma zadebiutować w 2020 roku. Pojazd Zero będzie mógł dostarczyć 100 kg ładunku na heliosynchroniczną orbitę okołoziemską (Sun Synchronous Orbit – SSO) o wysokości 500 km.

Reklama
Reklama

Komentarze