Systemy Nośne
Rosja przekłada debiut nowej rakiety
Rosyjski program kosmiczny zmaga się z wieloma problemami odkąd władze w Moskwie zdecydowały się rozpocząć pełnoskalową wojnę na Ukrainie. Tym razem światowe media obiegły informacje o zmianie daty debiutu nowego systemu nośnego Sojuz-5, który pierwotnie miał odbyć się w przyszłym roku.
W ostatnich dniach zastępca dyrektora generalnego rosyjskiego przedsiębiorstwa CSKB-Progress ogłosił, że pierwszy lot nowej rakiety o nazwie Sojuz-5 nie zostanie zrealizowany w wyznaczonym terminie. Nowy system nośny Federacji Rosyjskiej miał zaliczyć swój debiut w 2025 r., jednak z przekazanych informacji wynika, że dojdzie do tego najwcześniej w 2026 r.
The first launch of the planned #Soyuz5 rocket has been postponed from 2025 to 2026, said Ravil Akhmetov, the chief designer of RSC Progress. pic.twitter.com/HgD0pxhxh1
— Katya Pavlushchenko (@katlinegrey) October 2, 2024
Eksperci przekonują, że debiut rakiety Sojuz-5 miał odbyć się dopiero pod koniec przyszłego roku, więc nie jest to duże opóźnienie w porównaniu do innych projektów. Jednak biorąc pod uwagę obecne problemy rosyjskiego przemysłu kosmicznego ciężko stwierdzić, czy nowy termin tym razem zostanie utrzymany. Problemem ma być również to, że nie ma obecnie wielu ładunków, które mogłyby zostać wyniesione za pomocą tej rakiety.
Sankcje źródłem problemów?
”Większość klientów nie może z niej korzystać z powodu sankcji, a to, co pozostało, można wystrzelić Sojuzem 2 lub Angarą” - skomentowała na platformie X Katya Pavlushchenko. Przypomnijmy, że w związku ze zbrodniczą agresją zachodnie kraje, w tym przede wszystkim europejskie i USA, nałożyły na Rosję sankcję i zerwały współprace przy wspólnych projektach. Od tego czasu wiele projektów zostało opóźnionych lub niemożliwych do zrealizowania.
5 sierpnia br. agencja kosmiczna Rosji poinformowała o kosztach braku współpracy z Zachodem, które spowodowanych prowadzoną wojną na ukraińskiej ziemi. Z wyliczeń Roskosmosu wynika, że wartość strat wynikających z sankcji nałożonych kilka dni po rozpoczęciu „specjalnej operacji militarnej” szacuje się na 180 mld rubli, a więc ponad 2,1 mld dolarów (ponad 8 mld zł).
Sojuz-5
Średniej klasy system nośny Sojuz-5 ma zwiększyć zdolności Rosji do wynoszenia ładunków do przestrzeni okołoziemskiej. Rosyjska agencja prasowa TASS opisała, że w kwietniu br. rząd rosyjski zapewnił rakiecie Sojuz-5 miejsce do wykonywania lotów testowych od 2025 r. z kompleksu startowego w Kazachstanie. Z dostępnych informacji wynika również, że rakieta będzie w stanie wynieść do 17 t na niska orbitę okołoziemską (LEO).
Pierwsze doniesienia o zamiarach budowy Sojuza-5 pochodzą jeszcze z 2016 roku. Początkowo system miał zapełnić lukę po lżejszych wersjach rakiet Proton oraz tych z rodziny Zenit (powstających głównie na Ukrainie), których użytkowania nagle zaprzestano z powodów politycznych.
W ostatnich latach wskazywano, że Sojuz-5 ma uzupełnić rodzinę rakiet Angara na potrzeby krajowe i sprawić, że Rosja znów stanie się konkurencyjna na międzynarodowym rynku startowym.