Reklama

Systemy Nośne

Rosja zapowiada lot nowej rakiety. Pochodna pocisku balistycznego Topol-M

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Rosjanie pracują nad lekką rakietą nośną Start-1M, której lot powinien odbyć się w 2026 r. - powiedział w ostatnim czasie wicepremier i minister przemysłu i handlu Denis Manturov. System jest pochodną rakiety Start-1, która bazuje na międzykontynentalnym pocisku balistycznym (ICBM) - RT-2PM Topol-M.

Informacja przekazana przez Manturova została podana przez agencje prasową TASS. Według ministra przemysłu i handlu, obecnie trwają prace nad lekką rakietą nośna Start-1M, a jej start został zaplanowany na 2026 r. Odpowiedzialnym za rozwój systemu jest Moskiewski Instytut Technologii Cieplnej, który bazuje na rakiecie Start-1, wywodzącej się z programu międzynarodowego pocisku balistycznego (ICBM) RT-2PM Topol-M.

Obecnie nie znamy szczegółów specyfikacji technicznej opisywanego systemu nośnego. Według informacji podanych przez rosyjski ośrodek naukowy w 2023 r., Start-1M ma być zdolny do dostarczenia ładunku użytecznego o masie od 150 do 700 kg na orbitę o wysokości od 200 do 1500 km. Rakieta będzie wystrzeliwana z kosmodromów Plesieck i Wostocznyj.

Reklama

Poprzednikiem Start-1M jest Start-1, czyli czterostopniowa rakieta nośna o wysokości 22,7 m, średnicy 1,8 m oraz masie całkowitej (uwzględniając paliwo stałe) wynoszącej 47 t. System był w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską około 500 kg ładunku.

W latach 1993-2006 Rosjanie przeprowadzili łącznie 7 misji z wykorzystaniem rakiety Start-1. W pierwszym, udanym locie ładunkiem był eksperymentalny satelita rosyjski, natomiast w kolejnych zabierano w przestrzeń kosmiczną ładunki dla Izraela, Meksyku a nawet dla Stanów Zjednoczonych.

Reklama

W ostatnich tygodniach ze strony rosyjskiej napływa wiele informacji dotyczących planowanych projektów systemów nośnych. „Mam nadzieję, że gdzieś na przełomie 2028-2029 odnowimy flotę rakiet nośnych i uda nam się odbudować naszą pozycję na światowym rynku usług startowych.” - stwierdził w jednym z wywiadów szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Jurij Borysow powiedział również o trwających pracach nad lekką wersją systemu nośnego, nie podając jednak dokładnych szczegółów.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!