Reklama

Systemy Nośne

Rosyjska rakieta wyniosła tajny ładunek dla wojska

Rakieta Angara 1.2 w trakcie przygotowań do próbnego lotu - kosmodrom Plesieck. Fot. Rosyjskie Ministerstwo Obrony / mil.ru
Rakieta Angara 1.2 w trakcie przygotowań do próbnego lotu - kosmodrom Plesieck. Fot. Rosyjskie Ministerstwo Obrony / mil.ru

Rosyjski resort obrony poinformował o udanym wystrzeleniu rakiety Angara 1.2, która wyniosła na orbitę okołoziemską tajny ładunek dla wojska. Przeprowadzony lot orbitalny był trzecią misją dla tego systemu nośnego oraz pierwszą od 2022 r.

Wystrzelenie rakiety Angara 1.2 miało miejsce we wtorek, 17 września br. z kosmodromu Plesieck, położonego w Obwodzie Archangielskim. System wyniósł na orbitę okołoziemską tajny ładunek dla wojska, który rzekomo obejmował kilka mniejszych satelitów.

Przypuszcza się, że tak, jak w poprzednich misjach, celem było rozwinięcie zdolności rozpoznawczych. Sukces misji został potwierdzony przez Ministerstwo Obrony Rosji.

Reklama

Program Angara to jeden z najważniejszych projektów technologicznych dla rosyjskiego sektora kosmicznego z uwagi na fakt, iż są to pierwsze rakiety nośne w pełni opracowane przez spadkobiercę Związku Radzieckiego. Pomimo tego program doświadczył szeregu opóźnień.

Pierwszy lot orbitalny systemu Angara 1.2 miał miejsce w kwietniu 2022 r. Wówczas ładunkiem użytecznym był tajny satelita wojskowy, określony jako Kosmos-2555. Jednostka pomimo udanego wyniesienia i osiągnięcia orbity, w pewnym momencie zaczęła z niej schodzić, aby następnie spłonąć w atmosferze.

W 2022 r. miała miejsce jeszcze jedna misja z wykorzystaniem Angara 1.2, polegająca również na wyniesieniu tajnego satelity wojskowego. Satelita o oznaczeniu Kosmos-2560 również natrafił na problemy i finalnie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Reklama

Anagara 1.2 to rakieta o wysokości ponad 40 m oraz masie startowej około 171 t. System jest zdolny wynieść na niską orbitę okołoziemską ładunek (LEO) o masie 3,8 t. Pierwszy stopień składa się z tzw. „uniwersalnego rakietowego modułu” o nazwie URM-1.

Jednostką napędową w URM-1 jest silnik RD-191 napędzany naftą lotniczą (kerozyna RP-1) spalaną z dodatkiem ciekłego utleniacza. unkcję drugiego stopnia pełni URM-2 z silnikiem RD-0124A również zasilanym miesznaką kerozyny i ciekłego tlenu.

Z serii rakiet Angara obecnie operacyjne pozostają wersja 1.2. oraz A5, która dotychczasowo podjęła 4 próby lotu orbitalnego ze skutecznością 75%. Ostatni start miał miejsce w kwietniu br. Warto dodać, że Rosjanie pracują również nad zmodernizowaną wersją A5M, której silniki zapewnią 10% więcej ciągu niż Angara-A5.

Reklama
Reklama

Komentarze