Reklama

Systemy Nośne

Siły Kosmiczne chcą, aby Starship startował z Przylądka Canaveral

Silniki Raptor w dolnym segmencie rakiety Starship podczas startu z 18 listopada br.
Silniki Raptor w dolnym segmencie rakiety Starship podczas startu z 18 listopada br.
Autor. SpaceX

Amerykańskie siły kosmiczne sprawdzają możliwości wykorzystania platformy startowej w Cape Canaveral do wykonywania w przyszłości startów systemu nośnego Starship/Super Heavy. Kluczowa w tym zakresie będzie dokładna ocena środowiskowa.

Za kilka tygodni powinniśmy być świadkami trzeciego lotu testowego systemu nośnego Starship/Super Heavy. Lot o oznaczeniu IFT-3 powinien odbyć się w pierwszej połowie marca br., ale wszystko zależy od ewentualnych problemów technicznych oraz od licencji na lot, która musi zostać wydana przez Federalną Administrację Lotnictwa (FAA). Obecnie wystrzelenia Starshipa odbywają się z platformy startowej, znajdującej się ośrodku Starbase w Boca Chica (Teksas), lecz w przyszłości nie będzie to jedyne miejsce do wykonywania startów najważniejszej rakiety firmy SpaceX.

Reklama

Siły Kosmiczne USA (USSF) przygotowują się do rozpoczęcia badań środowiskowych, które mają pozwolić na loty Starshipa z przylądka Canaveral na Florydzie. Do takiej aktywności może zostać wykorzystana wyrzutnia Space Launch Complex 37 (SLC-37), która musiałaby zostać przekształcona w celu dostosowania do największej rakiety świata.

Aby tego dokonać, należy przygotować badanie, który wykaże, jaki wpływ na środowisko miałoby przeprowadzenie startu z tego regionu. Istotnym elementem jest także kwestia powracających członów rakiety, które również wymagają odpowiedniej infrastruktury.

Reklama

W komunikacie Departamentu Sił Powietrznych, do którego należą USSF czytamy, że rozważane są różne możliwości. SpaceX mogłoby tylko zmodyfikować kompleks lub wyburzyć istniejącą infrastrukturę SLC-37. Rozważane jest także stworzenie zupełnie nowego kompleksu, o oznaczeniu SLC-50, który miałby się znajdować między SLC-37 i SLC-40, z którego przeprowadzane są starty Falcona 9. Obecnie SLC-37 służy do lotów rakiet Delta IV Heavy, ale system odbędzie swój ostatni lot w marcu br. Producent - United Launch Alliance - nie planuje dalszego korzystania z tego miejsca.

Jak podaj portal Space News, w najbliższych tygodniach odbędą się spotkania władz wspomnianego Departamentu, które będą dotyczyć omówienia działań na najbliższe miesiące i tym samym rozpoczną pracę nad oceną środowiskową, której ukończenie ma potrwać co najmniej do września 2025 r.

Obecnie SpaceX korzysta z jednego stanowiska startowego w Starbase, ale w tym kontekście należy przypomnieć, że Elon Musk wraz z początkiem roku zapowiedział budowę drugiej Orbitalnej Wieży Startowej. Pracę w tym zakresie są już widoczne na transmisjach z ośrodka w Teksasie.

Reklama

Warto także przypomnieć, że wraz z początkiem 2024 r. Elon Musk ogłosił, że trwają pracę nad nową wersją Starshipa - V3, który ma być wyższy od poprzednich wersji. System będzie mierzyć 140-150 m, co jeszcze bardziej podnosi poprzeczkę w kwestii skonstruowania wyższego systemu nośnego przez inne podmioty. Na ten moment w pełni zintegrowana rakieta, którą dobrze znamy ma 120 m wysokości.

Źródło: Space News, Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama