Reklama

Systemy Nośne

Środkowy człon Falcona Heavy spadł z barki do oceanu

Fot. SpaceX
Fot. SpaceX

Drugi lot Falcona Heavy, który odbył się w czwartek 11.04, był wyjątkowy pod wieloma względami, począwszy od tego, że była to pierwsza komercyjna misja pojazdu, a kończąc na pierwszym udanym lądowaniu wszystkich trzech członów rakiety. Zgodnie z informacją przekazaną przez SpaceX środkowy człon nie dotarł jednak do portu zgodnie z planem. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe przewrócił się i wpadł do oceanu.

Główny człon Falcona Heavy wylądował na barce około 10 minut po starcie z przylądka Canaveral. Był to pierwszy raz, kiedy firmie Elona Muska udało się z powodzeniem sprowadzić na ziemię wszystkie trzy człony rakiety. Dwa boczne wylądowały na specjalnych stanowiskach na lądzie, natomiast środkowy zakończył swoją misję na autonomicznej pływającej platformie “Of Course I Still Love You.”.

„Z powodu trudnych warunków na morzu, zespół ratunkowy SpaceX nie był w stanie zabezpieczyć centralnego członu podczas podróży powrotnej do portu Canaveral” – oświadczyli przedstawiciele SpaceX.

„W miarę jak warunki się pogarszały, człon zaczął coraz mocniej się przechylać i ostatecznie nie utrzymał pionowej pozycji. Mieliśmy nadzieję, że uda się zabezpieczyć barkę i wrócić do portu, jednak bezpieczeństwo naszego zespołu zawsze stawiamy na pierwszym miejscu. Incydent nie zakłóci czasowo kolejnych misji SpaceX.”

Trzy boostery pierwszego stopnia Falcona Heavy to zmodyfikowane wersje pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Mają one jednak nieco inną konstrukcję, ponieważ muszą być przystosowane do wspólnego działania.

SpaceX nie był zatem w stanie zabezpieczyć głównego członu za pomocą mechanizmu “octagrabber”, który standardowo wykorzystywany jest właśnie do zapewnienia stabilnego utrzymania lądujących na barce stopni. Firma planuje jednak zmodyfikować ten element, tak aby był przystosowany również do centralnego członu Falcona Heavy.

Czwartkowa misja, w ramach której umieszczono na orbicie satelitę komunikacyjnego Arabsat 6A, zakończyła się powodzeniem. Był to drugi w historii start tej rakiety nośnej i jej pierwszy lot komercyjny. Pierwszy raz Falcon Heavy został uruchomiony w lutym 2018 roku i w ramach testu wyniósł na orbitę wokół Słońca samochód założyciela SpaceX, Elona Muska.

SpaceX nie poinformował, czy środkowy człon dolnego stopnia rakiety Falcon Heavy, który przewrócił się do wody,  udało się choćby doholować do brzegu, i czy jest jakaś szansa, że będzie on mógł zostać ponownie wykorzystany.

Reklama

Komentarze

    Reklama