Reklama

Systemy Nośne

Thales Alenia Space zaangażowane w budowę statku kosmicznego wielokrotnego użytku dla ESA

Ilustracja: Thales Alenia Space
Ilustracja: Thales Alenia Space

Space Rider to europejski pojazd wielokrotnego użytku stworzony do lotów na orbitę okołoziemską. Ma on zapewnić Europie niezależny i kompleksowy system transportu kosmicznego. Nowy pojazd będzie służył do misji bezzałogowych oraz rutynowych lotów na niskich orbitach. Space Rider jest następcą modelu IXV (Intermediate eXperimental Vehicle), który wykonał lot suborbitalny z ponownym wejściem w atmosferę i lądowaniem na morzu 11 lutego 2015 r.

Space Rider jest zaprojektowany, jako niezależna platforma orbitalna, zdolna do pozostania na orbicie przez dwa miesiące, a także do samodzielnego wejścia w atmosferę i lądowania na morzu wraz z ładunkiem. Po przeprowadzeniu prac serwisowych może być ponownie wykorzystany do sześciu misji. Nowy pojazd jest przeznaczony zarówno do eksperymentów naukowych na niskiej orbicie, jak i do prowadzenia obserwacji poza atmosferą. System będzie wykorzystywany do przeprowadzania: eksperymentów w warunkach mikrograwitacji, walidacji na orbicie i testów technologicznych, które ułatwią dalszą eksplorację kosmosu.

Thales Alenia Space wraz z ośrodkami badawczymi i europejskimi uniwersytetami odpowiada za zmodernizowanie modułu ponownego wejścia w atmosferę (RM), pochodzącego z modelu IXV.

Czytaj też: ESA buduje kosmiczny samolot

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!