Reklama

Systemy Nośne

Udany start rosyjskiej rakiety. Pierwsza Białorusinka w kosmosie

Autor. NASA

23 marca br. na terenie kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie doszło do rozpoczęcia lotu statku Sojuz MS-25 w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jego pokładzie znalazł się Rosjanin oraz Amerykanka i Białorusinka.

W sobotę 23 marca br. Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos przeprowadziła z kosmodromu w Bajkonurze (Kazachstan) start systemu nośnego Sojuz-2.1a, którego zadaniem było wyniesienie w kierunku Międzynarodowej Stacji Komicznej kapsuły załogowej Sojuz MS-25. Na pokładzie znajdowali się Rosjanin, Amerykanka i Białorusinka, która kilka chwil później stała się pierwszą w historii obywatelką tego kraju w przestrzeni kosmicznej.

Reklama

Pierwsza próba wystrzelenia załogi w kierunku orbitującej placówki odbyła się 21 marca br., jednak z powodu wykrytych problemów technicznych start został wstrzymany, a następnie odwołany zaledwie 21 sekund przed uruchomieniem silników rosyjskiego systemu nośnego. Usterka została zidentyfikowana, więc wskazano, że kolejna próba zostanie podjęta w sobotę 23 marca i tak też się stało. Warto zauważyć, że misje organizowane przez Roskosmos, są bardzo rzadko odwoływane bezpośrednio przed startem.

Sobotni start przebiegł bez zakłóceń. Rakieta Sojuz-2.1a wystartowała zgodnie z planem o godz. 13:36 czasu polskiego i po niespełna 10 minutach załogowa kapsuła z powodzeniem weszła na orbitę okołoziemską. Dokowanie do stacji, a dokładniej do rosyjskiego modułu Priczał, powinno odbyć się w poniedziałek 25 marca br.chwilę po godzinie 16 czasu polskiego.

Reklama

Kto tym razem zmierza do ISS?

Załoga misji to Oleg Nowickiz Roskosmosu (pilot wojskowy), Tracy Caldwell Dysonz amerykańskiej agencji kosmicznej NASA (astronautka i doktor nauk chemicznych), a także Marina Wasilewska(stewardessa linii lotniczych „Belavia Airlines”). W składzie załogi rezerwowej znalazła się również Białorusinka - Anastazja Lenkowa, będąca na co dzień chirurgiem dziecięcym z Republikańskiego Centrum Naukowo-Praktycznego na Białorusi.

Wyprawa jest realizowana w ramach amerykańsko-rosyjskiej współpracy w zakresie załogowych lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Współpraca w tym zakresie ma zapewnić, że przynajmniej jeden kosmonauta lub astronauta będzie zawsze na pokładzie ISS, w „narodowej” części stacji, aby zapewnić jej poprawne funkcjonowanie. Zarówno Nowicki, jak i Wasilewska spędzą na pokładzie ISS około 12 dni, a następnie Powrócą na Ziemię statkiem kosmicznym Sojuz MS-24 wraz z astronautą NASA Loralem O’Hara. Tracy Dyson pozostanie na stacji do września br.

Reklama

O kosmodromie w Kazachstanie

Założony w 1955 roku kosmodrom Bajkonur jest najstarszym i największym tego typu obiektem na świecie. Zajmuje obszar 75 na 90 km, a na jego terenie ulokowano 11 kompleksów montażowych, dziewięć startowych oraz dwa lotniska. Kosmodrom pozostaje własnością Kazachstanu, jednak Rosja dzierżawi terytorium potrzebne jej do działalności kosmicznej. Kosztuje ją to ponad 100 mln dolarów rocznie.

Źródło: Space24.pl/ NASA/ PAP

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama
Reklama

Komentarze