Reklama

KOSMONAUTYKA

Szybki Internet dla załogi ISS. Nowa antena dotarła na pokład

Moduł ISS Columbus. Fot. ESA/Luca Parmitano [esa.int]
Moduł ISS Columbus. Fot. ESA/Luca Parmitano [esa.int]

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) otrzymała szersze możliwości podtrzymania komunikacji z Ziemią dzięki nowej generacji antenie szerokopasmowego systemu telekomunikacji. Specjalne urządzenie zostało zbudowane w Wielkiej Brytanii.

Antena o nazwie Columbus Ka-band Terminal (COLKa) dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną we wtorek 18 lutego rano na pokładzie bezzałogowego statku transportowego Cyngus. Urządzenie wielkości lodówki ma umożliwić astronautom szybszy kontakt z Ziemią za pośrednictwem szerokopasmowego łącza internetowego. Połączenie ma być znacznie wydajniejsze i działać niezależnie od dotychczas wykorzystywanego przez pracowników MSK systemu NASA.

Urządzenie COLKa powstało w Wielkiej Brytanii jako projekt naukowców z MDA Space and Robotics Limited z siedzibą w centrum naukowo-technologicznym w Harwell niedaleko Londynu. Firma specjalizuje się w technologiach komunikacyjnych i internetowych.

"Program COLKa ugruntował pozycję MDA w Wielkiej Brytanii jako wiodącego dostawcy wysokiej jakości sprzętu kosmicznego. To zapewni nam możliwość dalszego rozwoju i stworzenia nowych miejsc pracy zarówno w sektorze komunikacji, jak i projektowania sprzętu" - powiedział dziennikowi The Mirror dyrektor MDA w Wielkiej Brytanii, David Kenyon.

image
Testy naziemne anteny COLKa. Fot. ESA/M. Cowan [esa.int]

 

COLKa to pierwszy wkład technologiczny Wielkiej Brytanii, jaki trafił na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Urządzenie czeka teraz instalacja na zewnątrz modułu naukowego ISS Columbus, co ma nastąpić w bliżej nieokreślonym terminie na przestrzeni bieżącego roku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!