Reklama

KOSMONAUTYKA

Specjalny ładunek Sojuza MS-14 zameldował się na pokładzie ISS

Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]
Fot. Roskosmos [roscosmos.ru]

Po kilkudniowym opóźnieniu rosyjski statek zaopatrzeniowy Sojuz MS-14 - z antropomorficznym robotem FEDOR na pokładzie - pomyślnie przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Procedura dokowania zakończyła się rankiem 27 sierpnia.

Bezzałogowa misja statku kosmicznego Sojuz MS-14 rozpoczęła się 22 sierpnia br. o godzinie 05:38 czasu polskiego (CEST). Pomimo zaopatrzeniowego statusu lotu, wykorzystano w nim załogową kapsułę Sojuz. Powodem wyboru takiej konfguracji była konieczność przeprowadzenia próby działania rakiety Sojuz-2.1a w roli załogowego systemu nośnego - w przyszłym roku rakieta ma bowiem zastąpić w tej roli dotychczas używany wariant Sojuz-FG.

Niemniej jednak, spodziewane w sobotę 24 sierpnia o godz. 7:30 (CEST) cumowanie kapsuły Sojuz MS-14 do modułu ISS Zwiezda nie doszło do skutku - w obliczu nieprawidłowego działania automatycznego systemu naprowadzania Kurs. W trakcie podchodzenia do śluzy Poisk na dystansie ok. 100 m od kadłuba stacji procedurę przerwano, odsyłając Sojuza na pozycję przestojową w dalszej odległości od ISS.

Aby wykonać kolejne podejście do zadokowania misji MS-14, zdecydowano się przecumować doczepiony nadal do stacji statek załogowy Sojuz MS-13. Zwolnienie śluzy nastapiło rankiem w poniedziałek 26 sierpnia. Zaopatrzeniowy Sojuz natomiast połączył się z modułem Zwiezda dzień później, 27 sierpnia ok. godziny 5:08 (CEST).

Wraz z pomyślnym zadokowaniem na ISS dotarł pierwszy jak dotąd rosyjski robot antropomorficzny. FEDOR, znany również pod nazwą Skybot-F850, został zaprojektowany m.in. z myślą o wykonywaniu manualnych zadań inżynieryjnych i prac technicznych - ma 180 cm wysokości i waży 160 kg. Urządzenie jest przedstawiane jako dzieło specjalistów zaangażowanych w ramach programu Rosyjskiej Fundacji Zaawansowanych Projektów Naukowych (ros. Фонд перспективных исследований). Jak wynika z udostępnionych materiałów wideo, rosyjski robot może działać zarówno autonomicznie, jak i w trybie "pośrednim", czyli naśladowania ruchów operatora (dzięki specjalnemu interfejsowi i uprzeży komunikacyjnej).

Jednym z założeń wizyty FEDORa na ISS są właśnie testy mikrograwitacyjne systemu naśladowania ruchów operatora. FEDOR ma spędzić na ISS kilkanaście dni. W piątek 6 września Sojuz MS-14 ma zostać automatycznie odłączony od stacji i rozpocząć powrót z orbity.

Reklama
Reklama

Komentarze