Reklama

KOSMONAUTYKA

Udany powrót kosmonautów z nowej chińskiej stacji kosmicznej

Fot. China Manned Space [cmse.gov.cn]
Fot. China Manned Space [cmse.gov.cn]

Po trzech miesiącach bytowania na niskiej orbicie okołoziemskiej, na Ziemię powróciła bezpiecznie trzyosobowa załoga modułu stacyjnego Tianhe, będącego zalążkiem budowanej dużej stacji kosmicznej Tiangong. Był to rekordowo długi pobyt chińskich obywateli w kosmosie w dotychczasowej historii lotów załogowych z Państwa Środka. W jego trakcie przeprowadzono m.in. dwa spacery kosmiczne.

Chińscy kosmonauci - Nie Haisheng, Liu Boming i Tang Hongbo, powrócili z przestrzeni kosmicznej 17 września o godz. 13:34 czasu lokalnego (7:34 w Polsce), lądując na pustyni Gobi w północnej części Chin. Zwieńczenie ich misji nastąpiło po 90 dniach spędzonych na powstającej stacji kosmicznej Tiangong (w tłum. na polski - „Niebiański pałac”). Relację z lądowania i podjęcia trzech "tajkonautów" z miejsca przyziemienia wyemitowała tego samego dnia (w piątek) chińska państwowa telewizja CCTV.

Powrót załogi zapewniła kapsuła misji Shenzhou 12, która obsłużyła wcześniej też jej start. Bezpieczne przyziemienie odbyło się z wykorzystaniem spadochronu głównego o powierzchni 1200 m kw. - jego czasza została rozłożona około 10 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Lądowanie nastąpiło w czasie i na obszarze wskazanym w uprzedniej notyfikacji o zamknięciu przestrzeni powietrznej, wydanej na początku tygodnia. Naziemne zespoły poszukiwawczo-ratownicze sprawnie zlokalizowały i zabezpieczyły kapsułę po przyziemieniu.

Wkrótce potem centrum kontroli chińskich lotów kosmicznych w Pekinie ogłosiło, że misja Shenzhou-12 zakończyła się „całkowitym sukcesem”. Była to pierwsza wyprawa załogowa z Chin od 2016 roku i pierwszy z czterech transportów z ludźmi na pokładzie w kierunku powstającej chińskiej stacji kosmicznej, jakie przewidziano w planie realizacji na lata 2021-2022.

Dotychczasowa obsada przebywała w części mieszkalnej przyszłej stacji, module Tianhe (tłum. „Harmonia niebios”). W ciągu trzymiesięcznego pobytu w kosmosie przygotowywali zalążek stacji Tiangong na przybycie kolejnych chińskich kosmonautów.

Następna załogowa misja kosmiczna z Chin - Shenzhou 13, ma dojść do skutku już w październiku i trwać aż sześć miesięcy. Jak do tej pory, władze nie ogłosiły jednak dokładnej daty lotu, ani nazwisk uczestników tej misji. Zanim ona nastąpi, Chiny zamierzają jeszcze wysłać w kierunku Tianhe samodzielny, bezzałogowy statek kosmiczny Tianzhou-3 z zaopatrzeniem dla następnych kosmonautów.

Zgodnie z planem stacja Tiangong ma zostać ukończona jeszcze w 2022 roku.


image
Reklama

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. odp.

    W Rosji Makeyev na początku października uruchamia demonstrator rakiety wielokrotnej (ze sztuczną inteligencją)

    1. nikt nie pytał

      Co to ma wspólnego z tematem?

    2. Davien

      Czyli patrząc ile im to zajmuje to za 30 lat będzie pierwszy start testowy

Reklama