KOSMONAUTYKA
Drugi chiński spacer kosmiczny z nowego modułu stacyjnego
Chińscy kosmonauci mają już na swoim koncie dwa „wymarsze” na zewnątrz niedawno uruchomionego i zasiedlonego trzonu stacji kosmicznej Tiangong (moduł łącznikowy Tianhe). Najnowszy taki przypadek nastąpił 20 sierpnia br.
W drugim z dotychczasowych spacerów kosmicznych wykonywanych z najnowszego chińskiego modułu stacyjnego Tianhe-1 (zasiedlonego po misji załogowej Shenzhou-12) wzięło udział dwóch członków załogi - Nie Haisheng i Liu Boming. Rozpoczęcie akcji nastąpiło 20 sierpnia 2021 roku ok. godz. 2:38 czasu polskiego (CEST).
Podczas prawie sześciogodzinnego spaceru na zewnątrz modułu, kosmonauci zainstalowali szereg urządzeń, między innymi pompę chłodziwa (jeden z najważniejszych punktów operacji), która pomaga w utrzymaniu odpowiedniej temperatury na stacji podczas misji. Oprócz tego przymocowano uchwyt do kamery panoramicznej w pobliżu włazu, poszerzając operacyjny widok na stację kosmiczną. W trakcie prowadzonego spaceru kosmicznego, trzeci z członków załogi - Tang Hongbo, koordynował pracę swoich kolegów z wnętrza stacji.
Podczas kosmicznego spaceru, kosmonauci poruszali się po zewnętrznej części modułu Tianhe z pomocą robotycznego ramienia. Wszystkie dokonane czynności uznano za udane. "Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom za ich silną współpracę, a ludziom w całym kraju za ich troskę i miłość" - powiedział Liu Boming w transmisji internetowej CCTV po powrocie do modułu.
Pierwszy spacer kosmiczny obecnej obsady Tianhe odbył się 4 lipca br. Wówczas priorytetem było zainstalowanie systemu uchwytów i wsporników umożliwiających mocowanie urządzenia robotycznego – trwał prawie siedem godzin, co jest czasem o godzinę dłuższym niż przy bieżącej próbie.
Aktualnie działająca załoga została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną z użyciem rakiety Chang Zheng-2F, w połowie czerwca tego roku z ośrodka rakietowego Jiuquan, położonego na pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach. Kapsuła załogowa Shenzhou-12 doleciała na planowaną orbitę, a następnie po kilku godzinach dotarła do chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, gdzie została przyłączona do modułu Tianhe-1.
Moduł jest największym statkiem kosmicznym jaki kiedykolwiek zbudowały Chiny. W przyszłym roku mają dołączyć do niego dwa kolejne moduły o nazwach Wentian i Mengtian, dzięki którym stacja kosmiczna zostanie ukończona. Obiekt ma być w stanie utrzymać pobyt człowieka przez wiele miesięcy.
Kosmonauci Liu Boming, Nie Haisheng oraz Tang Hongbo są pierwszymi na pokładzie rozwijanej obecnie chińskiej stacji. Ich niedawne dwa wyjścia na zewnątrz nastąpiły 13 lat po pierwszym w historii spacerze kosmicznym obywateli Chin (tamten trwał zaledwie 22 minuty - wykonał go we wrześniu 2008 rok kosmonauta Zhai Zhigang). Sumarycznie Chińczycy wykonali dotąd trzy takie spacery w dziejach swoich lotów kosmicznych.
Obecna załoga ma pozostawać na stacji trzy miesiące, co oznacza, że ich powrót odbędzie się w połowie września. Ekspedycja wróci na Ziemię w statku Shenzhou 12.
W październiku planowany jest natomiast wylot kolejnej trzyosobowej załogi - w statku Shenzhou 13. Nastąpi on z kosmodromu Jiuquan – wcześniej jednak dojdzie prawdopodobnie do lotu statku transportowego Tianzhou-3, który dostarczy zaopatrzenie na Tiangong. Wystrzelenie kapsuły zaopatrzeniowej zaplanowane jest na 20 września 2021 roku.
Shenzhou-12 jest trzecią z serii 11 misji różnego przeznaczenia potrzebnych do ukończenia budowy trzymodułowej chińskiej stacji kosmicznej. Cały kompleks, według założeń, ma zostać ukończony do końca 2022 roku.