Reklama

KOSMONAUTYKA

USA: Biały Dom zgłasza propozycje cięć do budżetu NASA [Space24]

Fot. NASA
Fot. NASA

Administracja prezydenta Baracka Obamy przedstawiła finalną wersję wniosku budżetowego na 2017 rok. Znalazły się w niej propozycje zakładające ograniczenie środków przewidzianych na cele statutowe NASA. Zakładane cięcia mogą wynieść nawet 260 milionów USD, a ich zasięg ma objąć sztandarowe projekty amerykańskiej agencji kosmicznej.

Nowy wniosek budżetowy wydany przez przedstawicieli Białego Domu w dniu 9 lutego br. zakłada przekazanie NASA w kolejnym roku fiskalnym nieco ponad 19 miliardów USD. To o blisko 260 milionów USD mniej niż kwota przeznaczona na ten cel w aktualnie obowiązującej puli środków. Zmiany obejmują również znaczne przesunięcia między obowiązującymi kategoriami wydatków, przez co zmiany w wielu sekcjach budżetu są jeszcze bardziej radykalne.

Cięcia bezpośrednio dotyczą dwóch z kluczowych projektów NASA w obszarze pojazdów kosmicznych i platform startowych. Największe przewidywane zmiany to m. in. zmniejszenie zasobów przypisanych do projektu Space Launch System o blisko 700 milionów USD – do poziomu 1,31 miliarda USD. Redukcja dofinansowania objęła również platformę lotów załogowych Orion, gdzie spadek ma wynieść około 150 milionów USD (względem dotychczasowej puli 1,12 miliarda USD).

Zmiany zaproponowane przez prezydencką administrację czeka teraz procedura opiniowania w Kongresie. Przedstawiciele Senatu i Izby Reprezentantów już zapowiedzieli swój zdecydowany sprzeciw dla propozycji budżetowych zgłoszonych przez Biały Dom, również w zakresie wydatków na badania kosmiczne. Niepochlebnie na temat prezydenckiego projektu wypowiadają się także przedstawiciele branży kosmicznej i środowiska badawczego. Wskazują oni przede wszystkim na niespójność wcześniejszych rządowych deklaracji o poważnym traktowaniu planów załogowej misji na Marsa z aktualnie planowanymi cięciami wydatków na eksplorację kosmosu. Skoordynowany sprzeciw obu izb parlamentu i branżowych opiniodawców poskutkuje więc najprawdopodobniej odrzuceniem prezydenckiej propozycji nowego budżetu.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!