Reklama

KOSMONAUTYKA

Z powrotem w domu. Testowy Crew Dragon z załogą już na Ziemi

Fot. NASA [nasa.gov]
Fot. NASA [nasa.gov]

Kapsuła SpaceX Crew Dragon wykonała udane wodowanie po powrocie ze swojej pierwszej załogowej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Astronauci Doug Hurley i Bob Behnken potwierdzili bezpieczne zetknięcie z wodami Zatoki Meksykańskiej chwilę po godzinie 20:48 czasu polskiego wieczorem 2 sierpnia. To pierwsza amerykańska operacja przechwycenia załogi kosmicznej z morza od 45 lat.

Po 63 dniach przebywania w przestrzeni pozaziemskiej kapsuła Crew Dragon odłączyła się w sobotę od stacji ISS. Astronauci Bob Behnken i Doug Hurley, którzy weszli ponownie na jej pokład w sobotę, dzień później o 20.48 czasu polskiego wykonali bezpieczne wodowanie w obrębie Zatoki Meksykańskiej u wybrzeży Florydy (rejon miasta Pensacola). Udana operacja jest powrotem NASA do wykonywania odbioru załóg kapsuł kosmicznych, co ostatnio miało miejsce w 1975 roku.

Chwilę po dotknięciu poziomu morza załoga Crew Dragona nadała komunikat o bezpiecznym dotarciu do miejsca przeznaczenia. Natychmiast rozpoczęła się też procedura przechwycenia statku z wody przez szybkie i zwrotne łodzie motorowe przystosowane do przetransportowania kapsuły w kierunku większej jednostki przeładunkowej. Astronauci w tym czasie pozostali na swoich miejscach w kilkudziesięciominutowym oczekiwaniu na przechwycenie i otwarcie włazu.

image
Fot. NASA [nasa.gov]

Podobnie jak start, powrót kapsuły był całkowicie zautomatyzowany. Załoga i kontrolerzy NASA byli gotowi interweniować tylko w razie nagłej potrzeby. Po około godzinie od momentu wodowania kapsuła zostanie przeniesiona przy pomocy dźwigu na specjalny statek.

image
Przechwycenie kapsuły Crew Dragon z załogą przez łodzie motorowe SpaceX. Fot. NASA [nasa.gov]

Astronauci przebywali na ISS od początku czerwca - z pierwszą misją załogową z terytorium USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców, NASA była pozbawiona własnych środków transportowania astronautów na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!