Zobrazowania satelitarne ukazują efekt irańskiego ataku na bazę Al-Asad

9 stycznia 2020, 17:14
32C9810E-F504-4F1C-9076-1507589C51A4_w1597_n_r1_st
Zobrazowania Planet Labs zebrane znad bazy Al-Asad w dniu 8 stycznia 2020 roku. Fot. Planet Lab/ Middlebury Institute

Prywatny operator lekkich satelitów obserwacji Ziemi, firma Planet Labs udostępniła najnowsze zobrazowania przedstawiające skutki ataku rakietowego przeprowadzonego przez Iran na amerykański garnizon w bazie Ain Al-Asad w Iraku. Na wyselekcjonowanych zdjęciach dostrzec można skalę zniszczeń poczynionych w infrastrukturze militarnej przez upadające irańskie pociski.

Uderzenie rakietowe na amerykańską część bazy Ain Al-Asad w Iraku przeprowadzono w nocy z wtorku na środę (7-8 stycznia 2020 roku) w odwecie za zabicie generała Ghasema Solejmaniego w toku wcześniejszego amerykańskiego precyzyjnego uderzenia dronowego. Irański ostrzał irackiej bazy Ain Al-Asad (będącej miejscem stacjonowania garnizonu US Air Force) wykonano z użyciem kilkunastu najnowszych pocisków rakietowych Fateh-313, z których piętnaście najprawdopodobniej trafiło w wyznaczony cel – nie czyniąc jednak żadnych strat w ludziach (jeśli przyjąć oficjalne amerykańskie deklaracje i prezydencki raport sytuacyjny przedstawiony po ataku).

Nie można natomiast tego samego powiedzieć o lokalnej infrastrukturze, która wyraźnie ucierpiała wskutek przeprowadzonego przez Iran uderzenia. Wskazują na to zobrazowania udostępnione przez amerykańską firmę Planet Lab Inc., korzystającą z własnej szerokiej konstelacji lekkich satelitów obserwacji Ziemi. Zebrane fotografie potwierdzają, że przynajmniej część irańskich rakiet zdołała poważniej uszkodzić lub zniszczyć niektóre zabudowania w amerykańskiej części irackiej bazy.

W swoim oficjalnym wystąpieniu po ataku prezydent USA, Donald Trump stwierdził, że ofiar udało się uniknąć dzięki profesjonalnej postawie amerykańskich żołnierzy oraz podjętym wcześniej środkom zaradczym - dzięki wiedzy pozyskanej z systemów wczesnego ostrzegania przed uderzeniem balistycznym. Z kolei głównodowodzący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA, gen. Mark Milley, wyraził przekonanie, że ostrzał miał na celu wyrządzenie "znacznych szkód", w tym zniszczenie pojazdów i samolotów oraz "zabicie personelu" - zastrzegł jednak, że jest to "jego prywatna ocena".

image
Zobrazowania Planet Labs zebrane znad bazy Al-Asad w dniu 8 stycznia 2020 roku. Fot. Planet Lab/ Middlebury Institute

 

Niezależnie od tego, część komentatorów zwraca uwagę, że Iran rozmyślnie raził cele w taki sposób, by uniknąć strat ludzkich po stronie amerykańskiej (nie dając jednoznacznego pretekstu do potencjalnie druzgocącej odpowiedzi USA). W świetle przedstawionych na zdjęciach przykładów względnej skuteczności irańskiego uderzenia i domniemanej zdolności do zadania ciosu na tyle precyzyjnego, by jednocześnie uniknąć ofiar, irańskie uderzenie odczytywane jest niejednokrotnie jako pomyślna demonstracja posiadanego potencjału oraz umiejętnego rozegrania kryzysowej sytuacji przez rząd w Teheranie.

Dysponująca zobrazowaniami satelitarnymi spółka Planet Labs należy do największych prywatnych właścicieli konstelacji satelitarnych na świecie. W jej posiadaniu znajduje się ok. 150 instrumentów satelitarnych. Firma zaprojektowała i wyprodukowała sieć miniaturowych satelitów Triple-CubeSat o nazwie Dove. Każdy z nich jest wyposażona w obiektyw o odpowiednio dużej rozdzielczości i kamerę zaprogramowaną do chwytania różnych ujęć Ziemi. W 2017 roku firma Planet rozmieściła dodatkowe 88 satelitów Dove, pozyskując jednocześnie od Google spółkę zależną Terra Bella z konstelacją satelitów SkySat. Sieć Dove stała się wówczas oficjalnie największą prywatną konstelacją satelitarną w użyciu (do czasu ostatniego z niedawnych startów SpaceX z dodatkowym pakietem satelitów konstelacji Starlink).

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 60
R
piątek, 10 stycznia 2020, 10:20

Fateha-110 i Ghiam-1 a nie Fateh-313

Davien
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 13:26

Uzyto rakiet Fateh-313 wiec nie zmyslaj.

ale jazda
piątek, 10 stycznia 2020, 09:56

Irańskie rakiety trafiły "punktowo". Aż współczuję ustrollom. Starają się jak widać jak mogą ale zadanie mają ciężkie.

Dropik
piątek, 10 stycznia 2020, 11:39

punktowo :D duży obszar gęsto zabudowana . Cieżko w coś nie trafić. ale głowice słabiutkie więc straty malutkie

asd
piątek, 10 stycznia 2020, 12:40

Co do głowic to kilkanaście godzin temu pojawiła się analiza na pewnym dosyć znanym forum zagranicznym. Analiza na podstawie jednej z rakiet która nie zdetonowała się z powodu oddzielenia głowicy od rakiety w czasie lotu. Głowica tejże rakiety była mniejsza niż standardowa.

R
piątek, 10 stycznia 2020, 12:39

"duży obszar gęsto zabudowana . Cieżko w coś nie trafić" Trollowanie level master.

Heniek
piątek, 10 stycznia 2020, 09:43

gdyby posiadały głowice kasetowe to całkiem nieźle namieszało by to w bazie, a niechby część podpocisków była z opóźnionym zapłonie - to baza leży na kilka godzin

xawer
niedziela, 12 stycznia 2020, 09:40

"...część podpocisków była z opóźnionym zapłonie..." Zakazane użycie w czasie wojny. Namawiasz Irańczyków do zbrodni wojennej?

Adr
piątek, 10 stycznia 2020, 09:34

Iran poinformował o ataku Irak po to żeby Ci ostrzegli USA. Irak zadowolony wreszcie ktoś ich uszanował. USA nie ma zabitych, zadowoleni. Iran trafił może się pochwalić przed mniej rozgarnietymi, zadowoleni. Ale rzeczywistość jest taka że USA scielo głowy co najmniej 2HVT których wiedzę, kontakty i zmysł strategiczny ciężko zastąpić. Iran rozbił trochę blachy, prefabrykatów i brenzetu i może kilka z tys Śmigiel czy samolotów

Lld
piątek, 10 stycznia 2020, 13:17

Bo w to Iran celowal. Chcialbys zeby nie ostrzegl i trafil w koszary? Byloby ze 100 zabitych, wtedy dopiero by sie dzialo. Iran zadzialal odpowiedzialnie i dal USA mozliwosc zakonczenia eskalacji. Dzieki im za to.

ktos
piątek, 10 stycznia 2020, 09:20

Zwroccie uwage ze na 15 pociskow trafilo 5. Szkody ktore wyrzadzily nie sa porazajace. Teraz pytanko do tych co sie zachwycali Himarsem... jak sadzicie ile takich pociskow naprawde trzeba uzyc aby zniszczyc cala baze? Wychodzi ze z 10 razy tyle. Czyli wszystko to co Polska zamierza kupic poszloby na 1 baze przeciwnika.

xxx
piątek, 10 stycznia 2020, 17:31

Iran uderzył w 2 bazy

noityle
sobota, 11 stycznia 2020, 14:31

w druga baze jedna rakieta...

dropik
piątek, 10 stycznia 2020, 11:42

Zeby coś zniszczyć musielibysmy trafić dokładnie w punkt czyli np : w skład amunicji , zbiorniki paliwa, budynek dowodzenia, skład pojazdów , a nie kilkadziesiąt metrów obok. tak ma działać Himars. Zniszczenie całej bazy byłoby ciężkie.

Gort
piątek, 10 stycznia 2020, 11:30

Dokładnie tak. Dlatego zamiast Himars trzeba rozwijać Langusty i zwiększyć zasięg amunicji Kraba. Do punktowych uderzeń Polska ma Jassam.

Tweets Space24