Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Austria dołącza do państw wspierających rozwój rakiet Ariane 6 i Vega-C

Fot. ESA
Fot. ESA

Dnia 30 stycznia Austriacka Agencja ds. Promocji Badań Naukowych (Austrian Research Promotion Agency) podpisała się pod wspólnym oświadczeniem innych europejskich instytucji (ASI, ESA, CDTI, CNES i DLR) oraz Konfederacji Szwajcarskiej z października zeszłego roku w sprawie wsparcia dla europejskiego przemysłu produkcji rakiet oraz dla konstrukcji Ariane 6 i Vega-C.

Za sprawą niniejszego oświadczenia sygnatariusze uznają korzyści polegające na łączeniu instytucjonalnego zapotrzebowania na usługi wynoszenia ładunków celem zapewnienia niezależnego, opłacalnego, przystępnego cenowo i niezawodnego dostępu do przestrzeni kosmicznej dla Europy.

Klaus Pseiner, dyrektor zarządzający Austrian Research Promotion Agency (Österreichische Forschungsförderungsgesellschaft, FFG), podpisał wspólne oświadczenie w siedzibie ESA w Paryżu, w obecności Jana Wörnera, Dyrektora Generalnego ESA, oraz Daniela Neuenschwandera, dyrektora ESA ds. transportu kosmicznego.

Zdolności w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej mają strategiczne znaczenie dla celów polityki cywilnej, handlowej, bezpieczeństwa i związanej z obroną. Przestrzeń kosmiczna jest czynnikiem umożliwiającym reagowanie na wyzwania społeczne oraz stymulowanie tworzenia miejsc pracy i wzrostu. Europa musi utrzymać wiodącą pozycję w tym sektorze. Autonomia działania Europy w kosmosie jest uzależniona od autonomii w dostępie do przestrzeni kosmicznej.

Źródło: ESA/Space transportation

Reklama
Reklama

Komentarze