Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Czas na Europejskie Siły Kosmiczne?

Fot. ESA/L. Guilpain - CC BY-SA IGO 3.0
Fot. ESA/L. Guilpain - CC BY-SA IGO 3.0

W ostatnich miesiącach sporo mówi się o planach wyodrębnienia przez Waszyngton sił kosmicznych (US Space Force) jako odrębnego, szóstego rodzaju sił zbrojnych USA. W drugiej połowie stycznia br. unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska zasugerowała, że może również Wspólnota Europejska powinna rozważyć budowę własnych sił kosmicznych.

Elżbieta Bieńkowska jest Europejskim Komisarzem ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości oraz MŚP. W ramach swoich kompetencji zajmuje się m.in. europejską polityką w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej.

Bieńkowska dwukrotnie przemawiała 22 stycznia 2019 r. w Brukseli podczas 11. edycji Dorocznej Konferencji na temat Polityki Kosmicznej Europy (Annual Conference on European Space Policy).

Unijna Komisarz przywołała przykład budowy US Space Force w Stanach Zjednoczonych i zasugerowała, że nad podobnym rozwiązaniem zastanawiają się niektóre spośród państw Unii Europejskiej: „Niektóre z naszych państw członkowskich rozważają podobne kroki. Powinniśmy zastanowić się nad możliwością posiadania Europejskich Sił Kosmicznych.”

Kilka państw członkowskich [UE] rozważa sposoby wzmocnienia swojej doktryny obronnej w wymiarze kosmicznym. (…) W średnim bądź długim horyzoncie czasowym potrzebujemy Europejskich Sił Kosmicznych.

Elżbieta Bieńkowska, Europejska Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP

Jak jednak zapewnił cytowany przez portal EUobserver szef Europejskiej Agencji Obrony (EDA), Jorge Domecq, żaden z krajów Wspólnoty nie podjął dotąd według jego wiedzy oficjalnych kroków w kierunku utworzenia sił kosmicznych. Nie jest jasne, które konkretnie państwa miała na myśli Bieńkowska mówiąc o kilku członkach UE.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!