Reklama

Europa

ESA z budżetem na 2025 r. Nowe wyzwania i duże ambicje

ESA, Europejska Agencja Kosmiczna, Europa, Josef Aschbacher
Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA
Autor. ESA

Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej poinformował o przyjętym budżecie na 2025 r. Pomimo małego spadku do kwoty z 2024 r. ESA szacuje, że ostateczna sytuacja finansowa ulegnie poprawie w wyniku decyzji poszczególnych państw.

Wszelkie informacje na temat działalności Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2024 r. zostały przekazane przez dyrektora generalnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 grudnia 2024 r. Josef Aschbacher podsumował działania Agencji, wśród których znalazły się kamienie milowe, tj. debiut rakiety Ariane 6 oraz uzupełnienie konstelacji Galileo i Copernicus nowymi satelitami. Nie zabrakło również wzmianki o nazwie polskiej misji do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - IGNIS.

Reklama

Globalne trendy i statystyka

Podczas wystąpienia dyrektor generalny ESA przywołał kilka danych na temat globalnego sektora kosmicznego z 2023 r. w porównaniu z 2022 r. W perspektywie globalnej inwestycje publiczne wzrosły o około 11%, osiągając kwotę 110 mld EUR. Znaczący wzrost był widoczny w kategorii misji wojskowych, szczególnie w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach. Europejski wkład w wspomnianą kwotę to około 11% (12 mld EUR). Dla porównania Stany Zjednoczone odpowiadały za 64%.

Pomimo wzrostu inwestycji publicznych, ESA w swoich kalkulacjach odnotowała zmniejszenie się światowych inwestycji prywatnych w branżę kosmiczną o około 32%, czyli 3 mld EUR. W samej Europie zauważalny był spadek o 14%

Reklama

Budżet ESA na 2025 r.

Josef Aschbacher poinformował, że budżet Europejskiej Agencji Kosmicznej na 2025 r. został przyjęty w wysokości 7,7 mld EUR. Łączna składka państwa członkowskich wyniosła około 4,8 mld EUR, natomiast Unia Europejska wsparła Agencję kwotą w wysokości 1,7 mld EUR. Dyrektor generalny wspomniał również o „innych źródła” oraz ich wkładzie 1,2 mld EUR.

Szczegóły budżetu zostaną przekazane podczas konferencji prasowej w styczniu 2025 r., natomiast ESA przewiduje wzrost wspomnianej kwoty, m. in. poprzez zwiększenie nakładów niektórych państw (Wielka Brytania) lub dołączeniu nowych członków w 2025 r. Porównując przyjęty budżet widzimy jednak mały spadek w porównaniu z 2024 r., kiedy ESA dysponowała 7,79 mld EUR.

Z kwoty na 2025 r. najwięcej środków zostanie przeznaczonych na obserwację Ziemi, nawigację oraz transport kosmiczny, tj. rakiety nośnej (ang. space transportation). Warto również przedstawić dane finansowe ESA z ubiegłych lat. Informacje na ten temat znajdują się poniżej:

Budżet ESA w latach 2020-2025
Budżet ESA w latach 2020-2025
Autor. W. Kaczanowski/Space24.pl
Reklama

Rok 2025, jak i kolejne lata będą kluczowe dla rozwoju Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz zwiększeniu jej konkurencyjności na rynku globalnym. Temu ostatniemu ma przysłużyć się zrewidowana strategia ESA określana jako „geo-return policy”. Losy Starego Kontynentu zależą również od partnerów zagranicznych, w tym szczególnie Stanów Zjednoczonych. Chociaż NASA oraz ESA współpracują przy międzynarodowym programie Artemis, którego celem jest powrót człowieka na Księżyc i ustanowienie tam stałej placówki badawczej, widoczna jest również konkurencja między podmiotami prywatnymi, szczególnie na rynku rakiet nośnych.

Podczas konferencji prasowej Josef Aschbacher skomentował nową sytuację na amerykańskim rynku kosmicznym, który ulegnie zmianom, głównie w wyniku prezydentury Donalda Trumpa i jego relacji z miliarderem i właścicielem SpaceX, Elonem Muskiem. Dyrektor generalny potwierdził, że obecnie trwają rozmowy na temat przyszłości współpracy i zwiększeniu konkurencyjności ESA na globalnym rynku kosmicznym. Z uwagi na wczesny etap dyskusji Aschbacher ograniczył się jedynie do stwierdzenia o potrzebie elastyczności i adaptacji do nowych wyzwań.

Reklama

Komentarze

    Reklama