Reklama

Europa

ESA zatrudni więcej osób. Celem poprawa możliwości projektowych

Autor. ESA [esa.int]

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła, że zwiększy liczbę swojego personelu z obecnych ok. 6 tysięcy o kolejne 200 osób. Informacja została ogłoszona 15 grudnia po spotkaniu Rady ESA.

Reklama

15 grudnia 2022 r., po zakończonym spotkaniu Rady ESA, przedstawiciele agencji przekazali do wiadomości publicznej ogłoszenie o zwiększeniu liczby pracowników Europejskiej Agencji Kosmicznej z zatrudnianych obecnie ok. 6 tysięcy osób o kolejne 200. Informacja została przedstawiona świeżo po ogłoszeniu znacznego zwiększenia budżetu dla agencji. Powodem powiększenia grona pracowników są kolejne projekty, które ESA planuje zrealizować w przyszłości.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak zapowiedział Josef Aschbacher wakaty zostaną ogłoszone w najbliższym czasie. Łącznie agencja planuje zatrudnić 400 osób uwzględniając w tym zmiany na istniejących już stanowiskach. Nowi pracownicy zostaną przydzieleni "strategicznie" do różnych części agencji, tak aby każdy projekt posiadał wymaganą liczbę uczestników.

Mamy nowe projekty do zainicjowania dzięki bardzo dobrym i silnym subskrypcjom państw członkowskich, więc potrzebujemy do tego dodatkowych pracowników.
Josef Aschbacher, dyrektor generalny ESA

Dyrektor generalny podkreśla, że przyjęcie nowych pracowników, a tym samym zwiększenie możliwości projektowych Europejskiej Agencji Kosmicznej jest kluczowym elementem tego co nazwał "transformacją ESA jako instytucji", która według niego obejmuje zarówno kwestie strategiczne w ramach agencji, jak i reformę jej biurokracji.

Czytaj też

Już podczas spotkania Rady ESA zostały ogłoszone dwie nowe osoby na stanowisko dyrektorów. Carole Mundell, brytyjska astrofizyk, będzie kolejnym dyrektorem naukowym ESA, zastępując odchodzącego na emeryturę Günthera Hasingera. Do zespołu dołączy również Dietmar Pilz, członek zarządu Airbus Defence and Space, który obejmie posadę dyrektora ds. Technologii, Inżynierii i Jakości, zastępując pełniącego obowiązki dyrektora Torbena Henriksena. Nowi dyrektorzy mają rozpocząć pracę na początku 2023 roku.

Decyzja Europejskiej Agencji Kosmicznej była spowodowana zwiększeniem środków dla agencji, uzgodnionych podczas Rady Ministerialnej w listopadzie 2022 r. Kwota w wysokości 16,9 mld EUR w ciągu trzech lat stanowi wzrost o 17% w stosunku do decyzji dotyczącej funduszy podjętej podczas spotkania Rady Ministerialnej w 2019 r. Pomimo jednak znaczącego wzrostu, przydzielony budżet jest jest jednak mniejszy niż proponowane przez agencję 18,5 mld EUR.

Wszyscy są naprawdę zadowoleni z wyników spotkania ministerialnego, co naprawdę pokazuje znaczenie przestrzeni w tym bardzo trudnym okresie.
Anna Rathsman, przewodnicząca Rady ESA

Josef Aschbacher zaznacza, że fundusze dla Europejskiej Agencji Kosmicznej uwzględniają również korekty inflacyjne w ciągu najbliższych trzech lat. Dlatego właśnie niektóre państwa ogłosiły kwotę większą niż ta, którą podała ESA. Pojawiły się też kwestię rozwiązania problemu finansowania niektórych projektów, którym zostały przydzielone fundusze niższe niż propozycja agencji, a także w kilku przypadkach rozdysponowanie środków od państw, które zadeklarowały większą ilość pieniędzy. Każdy dyrektor w Europejskiej Agencji Kosmicznej odbędzie szereg spotkań z państwami członkowskimi, których głównym tematem będzie rozdzielenie otrzymanych funduszy. Dyrektor generalny natomiast opracuje plany, które zostaną rozważone przez rady programowe w lutym 2023 r.

Reklama

Komentarze

    Reklama