Reklama

Lider CDU: kosmos ma znaczenie polityczne i strategiczne

Friedrich Merz, Niemcy, CDU, kosmos, polityka
Kandydat chadecji na kanclerza Niemiec Friedrich Merz podkreślił potrzebę niezależnego dostępu Europy do przestrzeni kosmicznej.
Autor. CDU / Tobias Koch

Kandydat chadecji na kanclerza Niemiec Friedrich Merz podkreślił potrzebę niezależnego dostępu Europy do przestrzeni kosmicznej. Od kilku tygodni, a może nawet od kilku dni, postrzegam tę niezależność jako jeszcze pilniejszą niż wcześniej - powiedział Merz, odnosząc się do polityki nowej administracji USA.

„Moim zdaniem lotnictwo i kosmonautyka to jedna z najważniejszych kwestii strategicznych, którą musimy przemyśleć i ponownie ocenić (pod kątem) politycznym” - zaznaczył w czwartek 20 lutego br. lider CDU podczas wizyty w siedzibie firmy OHB w Bremie.

Reklama

Merz, cytowany przez agencję dpa, ocenił, że satelity zwiadowcze i meteorologiczne muszą być rozwijane w Europie, w tym m.in. w Niemczech, z większą odpowiedzialnością. „Możliwość opracowywania satelitów zwiadowczych i pogodowych z własnych zasobów oraz umieszczania ich na orbicie, w przestrzeni kosmicznej, ma dla nas ogromne znaczenie polityczne i strategiczne” - dodał kandydat chadeków na kanclerza.

Dpa przypomniała, że kolejna konferencja Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej odbędzie w listopadzie w Bremie. Zapadną tam decyzje dotyczące przyszłych europejskich projektów kosmicznych i ich finansowania.

W najbliższą niedzielę, 23 lutego, w Niemczech odbędą się wybory do Bundestagu. W sondażach prowadzi blok partii chadeckich (CDU/CSU) z poparciem około 30 proc. Jej lider Friedrich Merz jest najpoważniejszym kandydatem na nowego kanclerza RFN.

Reklama

Stany Zjednoczone pod przewodnictwem prezydenta USA Donalda Trumpa obrały nowy kierunek w polityce zagranicznej. Kilka tygodni po objęciu urzędu Trump, po rozmowie telefonicznej z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, ogłosił rozpoczęcie negocjacji pokojowych z Moskwą ws. zakończenia wojny w Ukrainie.

We wtorek w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, odbyło się pierwsze spotkanie delegacji wysokiego szczebla USA i Rosji. Waszyngton podkreślił, że to ważny krok na drodze do zakończenia konfliktu. Kreml mówił z kolei o gotowości do „wznowienia pełnej współpracy” z USA.

Światowe media i politycy z wielu europejskich państw krytykują USA za ustępstwa wobec Rosji i przerwanie jej izolacji. W ocenie wielu komentatorów USA dążą do stworzenia nowego ładu międzynarodowego, lekceważąc niebezpieczeństwo związane z ambicjami imperialnymi Rosji w Europie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama