Reklama

Europa

Parlament Europejski zatwierdza porozumienie w sprawie programu kosmicznego Unii Europejskiej

Ilustracja: GSA/blogs.ec.europa.eu
Ilustracja: GSA/blogs.ec.europa.eu

Parlament Europejski zaakceptował 17 kwietnia wstępne porozumienie dotyczące projektu rozporządzenia ustanawiającego program kosmiczny Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Projekt rozporządzenia został przedstawiony przez Komisję już w czerwcu 2018 r.

Komisja Europejska przedstawiła 6 czerwca 2018 r. projekt rozporządzenia dotyczącego opiewającego na 16 miliardów euro unijnego programu kosmicznego na lata 2021-2027, mającego wzmocnić pozycję Unii Europejskiej w przestrzeni kosmicznej. W marcu br. Rada Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski osiągnęli wspólne porozumienie dotyczące rozporządzenia, a 17 kwietnia zostało ono zaakceptowane w głosowaniu przez Parlament.

Elżbieta Bieńkowska, pełniąca funkcję Komisarza ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, w swoim komentarzu odnośnie głosowania Parlamentu powiedziała, że "[z] zadowoleniem przyjmuję dzisiejsze głosowanie w Parlamencie Europejskim. Technologie kosmiczne, dane i usługi związane z przestrzenią kosmiczną stały się niezbędne w codziennym życiu Europejczyków i dla Europy, aby mogła ona realizować swoje strategiczne interesy. Musimy zatem zapewnić ciągłość i stabilność finansową naszej działalności związanej z przestrzenią kosmiczną. Nowy program kosmiczny UE ma nie tylko sprostać tym zadaniom, ale również ma być odpowiedzią na wyzwania o charakterze globalnym, takie jak walka ze zmianami klimatu, przejście do modelu gospodarki niskoemisyjnej, inteligentna mobilność i gospodarka cyfrowa. Więcej środków zostanie zainwestowanych w działania związane z przestrzenią kosmiczną w celu dostosowania się do nowych potrzeb i technologii, przy jednoczesnym wzmocnieniu autonomicznego i bezpiecznego dostępu Europy do przestrzeni kosmicznej (…)”

W swojej wypowiedzi Bieńkowska zwróciła uwagę na sukcesy, które udało się osiągnąć Unii poprzez realizację programów Galileo i Copernicus. Dodała również, że zatwierdzony przez Parlament Europejski projekt rozporządzenia dot. unijnego programu kosmicznego wprowadza dwa nowe europejskie programy kosmiczne: świadomość sytuacyjna w przestrzeni kosmicznej (SSA) oraz Governmental Satellite Communication (GOVSATCOM), w ramach których ma w większym niż do tej pory stopniu położony zostać nacisk na obronność.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!