Początek rewolucji kosmicznej. Komisarz UE z silnym przekazem

Autor. European Parliament
Unijny komisarz ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andrius Kubilius z silnym przekazem do Europejczyków. „Ludzie podejmują wielkie decyzje tylko wtedy, gdy kryzys jest u ich progu” - zacytował Litwin.
W środę, 12 lutego 2025 r. w Paryżu odbyła się konferencja Perspectives Spatiales, podczas której głos zabrał unijny komisarz ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andrius Kubilius. Polityk postulował o potrzebie nasilonych działań i inwestycji w technologie kosmiczne, co przysłuży się nie tylko wzrostowi gospodarczemu, ale i bezpieczeństwu państw członkowskich UE.
"Chcę, aby Europa była liderem w tej ogromnej gospodarce kosmicznej"
Kubilius rozpoczął przemówienie od przypomnienie europejskich zasług na rzecz rozwoju wspólnych zdolności kosmicznych. Jak dodał Stary Kontynent bierze dzisiaj aktywny udział w wyścigu kosmicznym, posiadając systemy satelitarne Galileo, Copernicus oraz dostęp do kosmosu przy pomocy rakiety nośnych Vega-C oraz Ariane 6 i własnej infrastruktury startowej w Gujanie Francuskiej.
Komisarz uwypuklił jednak mankamenty trapiące przemysł europejski - spadek poziomu sprzedaży usług, eksportu oraz zysków. „Jeśli chcemy utrzymać przewagę w kosmosie, musimy podjąć odważne i zdecydowane kroki. Jesteśmy na początku rewolucji kosmicznej. (…) XXI wiek będzie wiekiem kosmosu.” - dodał. Zaproponował dokument „Space Act”, który uregulowałby wewnętrzny europejski rynek kosmiczny. Zabrakło tu jednak szczegółów.
Kubilius podkreślił również rolę kosmosu w strukturze bezpieczeństwa Unii Europejskiej. Za przykład wykorzystania nowych technologii podał trwającą wojnę w Ukrainie, podczas której obie strony wykorzystują zdolności satelitarne do wywiadu, rozpoznania, namierzania lub łączności.
Zwrócił uwagę na aktualne działania Europy w tym zakresie, np. budowę konstelacji IRIS², która zapewni bezpieczne i niezależne usługi telekomunikacji, podkreślając tym samym potrzebę ciągłego rozwoju. „Za pięć lat Rosja może być gotowa do konfrontacji z NATO. Musimy odstraszyć każdą agresję.” - zasygnalizował.
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa i rozwoju
Przemówienie Kubiliusa można podsumować jednym słowem - współpraca. Jedność państw UE powinna skupić się na kwestiach bezpieczeństwa, które zaspokojone stworzą przyjazne warunki do inwestycji i rozwoju technologicznego. Podkreślił potrzebę nasilonych prac nad m. in. rakietami wielokrotnego użytku, nowoczesnym system obserwacji Ziemi, wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych oraz wymiany danych wywiadowczych.
„Wszystkie te wysiłki obronne musimy zjednoczyć w jedną Europejską Tarczę Kosmiczną.” - podsumował Andrius Kubilius bez precyzyjnego omówienia tego interesującego sformułowania. Przywołał również słowa Jeana Monneta „Ludzie podejmują wielkie decyzje tylko wtedy, gdy kryzys jest u ich progu”, postulując o potrzebę natychmiastowego działania i zakończenia działań typu business as usual.
Do przemówienia unijnego komisarza ds. obrony i przestrzeni kosmicznej odniósł się dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Josef Aschbacher. Na platformie LinkedIn wyraził poparcie, co do nakreślonej sytuacji i potrzeb. Ze strony agencji zapewnił pełne wsparcie przy realizacji aktualnych i przyszłych projektów w myśl zapewnienia bezpieczeństwa państwom członkowskim.
„ESA jest gotowa na szczegółowe, techniczne dialogi i wspieranie swoich interesariuszy, zapewniając rozwiązania kosmiczne wspierające bezpieczeństwo i dobrobyt swoich obywateli.” - napisał Aschbacher