Galileo żegna się z Wielką Brytanią. Unia Europejska likwiduje lokalne stacje naziemne

29 marca 2019, 08:50
Galileo_antenna_at_Kiruna
Fot. ESA / esa.int


Nie czekając na ostateczne postanowienia rządu Zjednoczonego Królestwa w sprawie odwlekającego się Brexitu, Komisja Europejska zadecydowała o wycofaniu z brytyjskiego terytorium kolejnych ośrodków obsługujących nawigacyjny system satelitarny Galileo. Chodzi o dwie strategiczne stacje naziemne, rozlokowane dotąd na brytyjskich terytoriach zamorskich w południowej części Oceanu Atlantyckiego. Zgodnie z zasadami działania europejskiego systemu GNSS, tego typu infrastruktura o znaczeniu obronnym nie może znajdować się na terytorium państw trzecich bez zawarcia stosownych porozumień.

Postanowienie co do zakończenia działania kolejnych brytyjskich stacji naziemnych systemu Galileo zostały ogłoszone przez Komisję Europejską w dniu 25 marca br., na dwa tygodnie przed najbliższym możliwym momentem wystąpienia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Na ich mocy dojdzie do przeniesienia na terytorium innych państw członkowskich dwóch strategicznie ważnych zapasowych stacji przetwarzania sygnału nawigacyjnego, rozlokowanych dotąd na Falklandach i Wyspie Wniebowstąpienia. Ośrodki wyposażone są w zestawy czujników i specjalistyczną aparaturę zapewniającą dostęp do zabezpieczonego, szyfrowanego kanału transmisji sygnału nawigacyjnego Galileo. Oprócz tego, przechowują one wrażliwe informacje i niejawną dokumentację nt. sposobu działania całego systemu.

Podjętą decyzję uznano za „niezbędną” do zapewnienia ciągłości działania i zachowania bezpieczeństwa systemu Galileo po rezygnacji Zjednoczonego Królestwa z członkostwa w UE. Uspokojono przy tym, że oczekiwany transfer infrastruktury nie zakłóci odbioru europejskiego sygnału GNSS i nie zagrozi płynności działania całego systemu.

Zaistniała sytuacja nie jest pierwszym takim przypadkiem związanym z oczekiwanym zakończeniem udziału Wielkiej Brytanii w obsłudze systemu Galileo. Decyzją Komisji Europejskiej, w styczniu 2018 roku przeniesiono już jeden z brytyjskich pomocniczych ośrodków monitorowania bezpiecznego transferu danych Galileo (centrum GSMC), który został następnie ulokowany w Hiszpanii. W odniesieniu do bieżącej sytuacji, nie wskazano jeszcze konkretnych nowych lokalizacji, w których miałyby działać dwa wyprowadzone ośrodki.

Mający swoją premierę w grudniu 2016 roku globalny system nawigacji satelitarnej Galileo świadczy usługi pozycjonowania i pomiaru czasu już dla około 600 mln użytkowników. Liczba ta nadal rośnie, a unijne rozwiązanie nawigacyjne jest w dalszym ciągu doskonalone pod kątem większej precyzji sygnału i zakresu świadczonych usług.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Davien
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 20:30

Panie BadaczNetu: Galileo jest projektem UE wiec umieszczanie stacji kontrolnych poza obszarem UE nie jest za bardzo zapewnieniem bezpieczenstwa działania systemu. Jak WB opusciła UE to czemu uE ma na jej terenie utrzymywac swoje kluczowe instalacje.?

BadaczNetu
piątek, 29 marca 2019, 13:09

UE zachowuje się jak małe dziecko, które że złości zabraną zabawkę, chce chociaż napluć.

Z dala od Polski.
sobota, 30 marca 2019, 23:44

Po prostu dba o swój interes. Utrzymywanie infrastruktury krytycznej w obcym państwie, które ma sprzeczne interesy niż EU byłoby głupotą.

Tweets Space24