Iran deklaruje przygotowania do misji satelitarnej. Ostrzeżenie z USA

28 stycznia 2020, 20:55
imam-khomeni-space-center-26-jan-2020_wide-0ad69d96e0d1a1a141b6efa46bcf1c2c6bc17d80
Fot. Planet Lab/ Middlebury Institute

Iran przygotowuje się do przeprowadzenia startu satelitarnego - poinformował w poniedziałek 27 stycznia irański minister informacji i technologii informatycznych, Mohammed Dżawad Asari Dżahromi. Według władz USA chodzi jednak o pozorowany projekt, mający umożliwić Iranowi testy rozwijanego potencjału pocisków balistycznych.

Oświadczenie członka irańskiego rządu w sprawie szykowanych na niedaleką przyszłość startów orbitalnych trafiło do publicznego obiegu za pośrednictwem mediów społecznościowych. "Tak, przygotowywana jest platforma, żeby umieścić satelitę Zafar na orbicie" - napisał irański minister. Deklaracja ma związek z wykonanymi 26 stycznia zobrazowaniami satelitarnymi znad irańskiego centrum lotów kosmicznych im. Imama Chomeiniego w Semnan. Pustynny ośrodek wykazywał na nich oznaki wzmożonej aktywności i remontu po eksplozji rakiety Safir SLV, jaka miała tam miejsce pod koniec sierpnia 2019 roku w wyniku nieudanych przygotowań do startu.

Jak pisze agencja Reutera, Stany Zjednoczone obawiają się jednak, że zapowiedziana próba może mieć zawoalowany militarny charakter. Iran wykorzystuje do startów kosmicznych odpowiednio dostosowane pociski balistyczne dalekiego zasięgu, które są wykorzystywane do tego, by umieszczać satelity na orbicie. Rząd USA utrzymuje, że mogą też być wykorzystane do przenoszenia broni nuklearnej.

Z kolei Deutsche Welle donosi, że satelitów ma być nawet kilka - nie wiadomo jednak jednoznacznie, czy chodzi o pojedynczy start rakiety z ładunkiem łączonym, czy jednak każdy z satelitów ma polecieć osobno.

Teheran odrzuca te oskarżenia. Niemniej jednak, na początku stycznia br. Teheran ogłosił, że nie będzie już stosował się do ograniczeń wynikających z podpisanego w 2015 roku ze światowymi mocarstwami porozumienia nuklearnego. Waszyngton wycofał się z tego porozumienia w maju 2018 roku.

W oświadczeniu Iran zapowiedział, że nie będzie przestrzegał limitów dotyczących wzbogacania uranu, ilości magazynowanego wzbogaconego uranu, a także badań i rozwoju w tej dziedzinie. Teheran zastrzegł wówczas, że będzie utrzymywał współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i decyzja może być cofnięta, jeśli USA zniosą sankcje nałożone na Iran.

Źródło: PAP/Deutsche Welle/Reuters

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
fifi
piątek, 31 stycznia 2020, 11:59

Ta...ostatnie,chińskie ostrzeżenie. Jak w starym skeczu ,co pan może zrobić panu majstrowi?

AB
wtorek, 4 lutego 2020, 12:23

Dokładnie to co zrobiono generałowi generałowi Sulejmanowi.

AB
czwartek, 30 stycznia 2020, 17:48

No panie asd i kup pan cegłę, biorąc pod uwagę, jak Irańczykom wychodzi wstrzeliwanie różnych rzeczy na orbitę, to jako klient komercyjny nie powierzył bym im nawet cegły, gdyby z jakiś powodów, chciałbym, aby takowa się na orbicie znalazła. Choć oczywiście tylko skończony... hmm jakich by tu słów użyć, aby moderator przepuścił... wiem! Tylko skończony Rusofil, uwierzył by, że w tych próbach chodzi o satelity.

kup pan cegłę
środa, 29 stycznia 2020, 18:03

To straszne. Jak oni mogą satelity wystrzeliwać. Kto im wogle na to pozwolił?

asd
środa, 29 stycznia 2020, 17:48

Niach...źle...niedobrze....jak tak można pozbawiać dochodów amerykańskie korporacje wynoszące satelity na orbitę?! Skandal! Granda! Niedługo "byle" Iran będzie sam sobie satelity umieszczał, a koszerne korporacje zostaną, co tu dużo gadać, "okradzione" z dochodów:D

Derwisz
środa, 29 stycznia 2020, 16:04

Zobrazowanie satelitarne ver 1.0 Tylko na bliski wschód Z tego dzieci sie jeszcze nie rodzą A tu panika cybernetyki

Tweets Space24