Reklama

Zagrożenia kosmiczne

Iran testuje rakietę balistyczną. Wbrew rezolucji ONZ

fot. Tasnim news agency
fot. Tasnim news agency

Teheran przeprowadził udaną próbę irańskiej rakiety balistycznej Emad. Pocisk ma dysponować zasięgiem, co najmniej 1700 km i być dużym krokiem naprzód w dziedzinie irańskich technologii rakietowych zapewniając stosukowo dużą precyzję ataku. 

Teheran przeprowadził udaną próbę rakiety balistycznej Emad (pol. Filar). Wprawdzie Irańczycy twierdzą, że pocisk jest wyłącznie rodzimą konstrukcją to wiele wskazuje na to, że jest to wariant testowanej od 1998 roku rakiety Shahab-3 wywodzącej się od północnokoreańskiej wersji radzieckiej taktycznej rakiety balistycznej R-17 Elbrus pochodzącej z końca lat 50. XX wieku.

Nowe rakiety balistycznej mają wejść do służby w Irańskich Siłach Zbrojnych na początku przyszłego roku znacznie zwiększając ich możliwości operacyjne. Pocisk Emad ma według zachodnich analityków mieć możliwość przenoszenia ładunku o wadze 750 kg na dystans 1700 km. Rakieta ma zapewniać celność na poziomie od 100 do 500 metrów. Główną nowością ma być jednak zastosowanie głowicy MaRV zdolnej do manewrowania w atmosferze i samonaprowadzania się na cel.

Testy tej broni budzą kontrowersje ponieważ Rada Bezpieczeństwa ONZ w rezolucji numer 1929 z 2010 roku zabroniła Iranowi jakichkolwiek aktywności związanych z rakietami balistycznymi. Minister Obrony Iranu Hossein Dehghan podkreślił jednak krótko, że jego kraj nie potrzebuje niczyjej zgody do wzmacniania swoich możliwości obronnych oraz w dziedzinie technologii rakietowych. 

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!